Ιδανικό ξεκίνημα για τον “ευρωπαίο” Προμηθέα

Ένας υπέροχος Προμηθέας παρουσιάστηκε στην Ιταλία στην πρεμιέρα του 7Days EuroCup 2022-23 και μετέτρεψε ένα φαινομενικά δύσκολο παιχνίδι σε υγιεινό περίπατο, επικρατώντας εύκολα της Trento (76-89). Οι «Προμηθείς» είχαν πολυφωνία στην επίθεση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ανέδειξαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές και αν εξαιρέσει κανείς κάποια λιγοστά κενά αμυντικά διαστήματα, τα οποία η Trento δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί, ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του ματς και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν ο Trevis Simpson, o οποίος πέτυχε 22 πόντους και έκανε ευρωπαϊκό ρεκόρ καριέρας, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Joe Young με 20 πόντους και ο Arnoldas Kulboka με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, σε ένα εντυπωσιακό double double για τον Λιθουανό forward των Πατρινών.

Στο αγωνιστικό σκέλος, από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι «Αχαιοί» ήταν εκείνοι που ανέλαβαν τα ηνία, εγκλωβίζοντας τους γηπεδούχους με την πολύ καλή τους άμυνα. Το Α’ δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο +7 (13-20), ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα και στη Β’ περίοδο, εκεί που οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πολύ περισσότερες λύσεις και, παρά τις προσπάθειες της Trento να μειώσει, συντηρούσαν μια καλή διαφορά και έφτασαν στην ανάπαυλα στο +14 (29-43). Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι Ιταλοί προσπάθησαν να μειώσουν και με πρωταγωνιστή τον Floccadori, κατόρθωσαν να πλησιάσουν στους 8 (41-49, στο 24′). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι «πορτοκαλί» είχαν την ψυχραιμία και διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, στέλνοντας και πάλι τη διαφορά στους 14, με τρίποντο του Μουράτου στην εκπνοή του Γ’ δεκαλέπτου (55-69). Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, καθώς οι Πατρινοί δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο να τους απειλήσει ουσιαστικά και έφτασαν τελικά σε μια άνετη επικράτηση, με σκορ 76-89.

Μετά τις δύο πρώτες επιτυχημένες εκτός έδρας αποστολές σε Ελλάδα και Ευρώπη, το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά είναι πλέον έτοιμο να …ανοίξει και το σπίτι του, καθώς την Κυριακή υποδέχεται στο «Δ. Τόφαλος» τον Ιωνικό, στο πρώτο του επίσημο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν. Η επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση του Προμηθέα είναι την Τετάρτη 19/10 στην Πάτρα, με αντίπαλο την Gran Canaria.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-43, 55-69, 76-89

Ο Μάκης Γιατράς μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε μεταξύ άλλων: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα. Στο Β’ ημίχρονο δεχτήκαμε πίεση από κάποια μεγάλα σουτ που έβαλε η Trento, όμως έχουμε παίκτες με προσωπικότητα και επιθετικό ταλέντο, που έβαλαν τα μεγάλα σουτ και κερδίσαμε σχετικά άνετα».