ESAKE BCL

Ηττήθηκε στη Γαλλία, στα χέρια του η πρόκριση

Την πρώτη του ήττα στο φετινό Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος υπέκυψε στην Βουργουνδία, μετά από σκληρή μάχη με την Ντιζόν (88-80). Οι Πατρινοί πλήρωσαν ένα πολύ κακό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο και ορισμένες αμυντικές ολιγωρίες, με τον Holston να τιμωρεί τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, σκοράροντας κατά ριπάς έξω από τα 6,75. Οι “πορτοκαλί” πάλεψαν μέχρι τέλους το ματς, είχαν καλές στιγμές στον αγώνα, όμως τελικά έφυγαν με άδεια χέρια από την Γαλλία και πλέον βρίσκονται στην 2η θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-1. Η Ντιζόν από την άλλη έκανε το 3×3 και είναι στην κορυφή του ομίλου και πλέον όλα θα κριθούν στον δεύτερο γύρο, αφού αυτή τη στιγμή τα πάντα είναι ανοιχτά. Προς το παρόν, ο Προμηθέας θα κάνει στροφή στη Basket League και το Κυριακάτικο παιχνίδι με αντίπαλο τον συμπολίτη Απόλλωνα.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του Α’ μέρους, με τους Γάλλους να κυριαρχούν στα σημεία, αλλά ταυτόχρονα να μην μπορούν να ξεφύγουν, την ώρα που οι “Προμηθείς” συνεχώς κυνηγούσαν τον αντίπαλο, χωρίς όμως να χάνουν την επαφή τους με το σκορ. Στο Α’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +8 (17-9, στο 6′), όμως οι Reynolds και Echenique κράτησαν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-19. Στη δεύτερη περίοδο, ο αγώνας δεν άλλαξε μορφή, με την Ντιζόν να προσπαθεί να ξεμακρύνει και τους “Αχαιούς” να ακολουθούν κατά πόδας. Με όπλο την τρομερή μαχητικότητα και τις λύσεις που έδινε ο Coffey σε άμυνα και επίθεση, οι “πορτοκαλί” έτρεξαν ένα σερί 0-8 και μετέτρεψαν το 39-31 σε 39-39, λίγο πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, οι Βουργουνδοί ανέκαμψαν στα τελειώματα του ημιχρόνου και πήγαν στην ανάπαυλα με +6 (45-39).

Στην επανάληψη, ο Holston ξεκίνησε το… one man show και με συνεχόμενες εκτελέσεις έξω από τα 6,75 προκάλεσε ανεπανόρθωτη ζημιά στην άμυνα του Προμηθέα και ξαφνικά οι Γάλλοι βρέθηκαν στο +16 (63-47, στο 27′), με το έργο των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου να γίνεται απελπιστικά δύσκολο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με κορυφαίο τον Cowan Jr. ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους, βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και κατόρθωσαν να μειώσουν ξανά σε μονοψήφια τιμή την διαφορά (77-69, στο 36′), με την αντεπίθεση τους να μην έχει συνέχεια. Το τελικό 88-80 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων, με την διαφορά των 8 πόντων να επιτρέπει στους Πατρινούς να καλύψουν το χάντικαπ στον Β’ γύρο στην Πάτρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 45-39, 71-58, 88-80

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: “Πρώτα από όλα θέλω να συγχαρώ την Ντιζόν για τη νίκη. Προφανώς, το να δέχεσαι 25 πόντους από λάθη είναι ένα τεράστιο νούμερο για ένα εκτός έδρας ματς. Από την άλλη, είχαμε πει πριν το ματς πως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο ένας εναντίον ενός. Έχουν παίκτες όπως ο Holston και άλλους εξαιρετικούς αθλητές με προσωπικότητα και ταλέντο. Παλέψαμε στο Β’ ημίχρονο να γίνουμε καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση, όμως ήταν αργά, αφού η Ντιζόν είχε ήδη χτίσει αυτοπεποίθηση και δεν ήταν εύκολο να την ανακόψουμε.”