ESAKE BCL

Κακή εμφάνιση και δίκαιη ήττα στην Καρδίτσα

Να ξεχάσει το συντομότερο την εμφάνιση στην Καρδίτσα θα πρέπει ο Προμηθέας Πάτρας, που πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνιση της σεζόν και γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα από τη θεσσαλική ομάδα (101-72). Οι Πατρινοί έχασαν πριν το παιχνίδι τους Χρυσικόπουλο και Τζόουνς και κατά τη διάρκεια του ματς τον Χάιμε Ετσενίκε με τραυματισμούς, όμως παρ’ όλα αυτά εμφάνισαν ένα άσχημο αγωνιστικό πρόσωπο και υπέκυψαν απέναντι στους… πεινασμένους για το ροζ φύλλο γηπεδούχους, που έκαναν ένα πολύ καθοριστικό βήμα για την παραμονή τους, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική τους φόρμα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Χάντερ Χέιλ, που πάλεψε πολύ επιθετικά, ενώ από πλευράς Καρδίτσας, κορυφαίος ήταν ο Μακ. Πλέον, το βλέμμα στρέφεται στην κρίσιμη ρεβάνς με τη Λε Μαν για τους «Προμηθείς», που θα επιδιώξουν να ανασυνταχθούν και να προκριθούν στο Top 16 του Basketball Champions League.

To ματς στράβωσε από πολύ νωρίς για τους «πορτοκαλί», οι οποίοι μόλις μετά τα πρώτα 4 λεπτά του ματς, βρέθηκαν να χάνουν με 13-0, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τρομερή ώθηση από τα ριμπάουντ του Γουάιτ, που δέσποζε μέσα στο ζωγραφιστό και τα μακρινά περιφερειακά σουτ του Καμπερίδη. Παρά την προσπάθεια της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου να μπει στο πνεύμα του ματς, οι Θεσσαλοί είχαν βρει ρυθμό για τα καλά και έκλεισαν το Α’ δεκάλεπτο στο +16 (27-11). Στην δεύτερη περίοδο, η εικόνα των «Αχαιών» δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, αντιθέτως η Καρδίτσα με τρομερό επιθετικό πλουραλισμό και διαφορετικούς πρωταγωνιστές κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στις παρυφές του +20 (44-25, στο 15′). Σε εκείνο το σημείο, ο Κάουαν με κάποια μακρινά σουτ έδωσε μερικές ανάσες στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως το πρόβλημα στην άμυνα αποδείχθηκε άλυτο και με τον Μακ σε μεγάλη μέρα, οι «κυανόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο στο +16 (54-38).

Στην επανάληψη, αν και πολλοί περίμεναν αντίδραση του Προμηθέα, η Καρδίτσα ήταν αυτή που συνέχισε να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι και η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν. Αυτό που χαρακτήριζε τους γηπεδούχους ήταν η επιθετική τους πολυφωνία, καθώς σε διαφορετικά σημεία του αγώνα έβγαζαν άλλους πρωταγωνιστές, κρατώντας όμως το τέμπο σε πολύ υψηλά επίπεδα. Κάπως έτσι, το Γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 77-55, με τους Θεσσαλούς να έχουν βάλει πολύ γερά θεμέλια για τη νίκη. Οι «πορτοκαλί» στο ξεκίνημα του Δ’ Δεκαλέπτου έβγαλαν μια πρόσκαιρη αντίδραση και με επιθετικό ξέσπασμα του Χέιλ μείωσαν στους 15 (77-62, στο 31′), όμως η Καρδίτσα βρήκε ξανά λύσεις έξω από τα 6,75 και με τον Μακ και τον Μπιουκάναν να ευστοχούν από την περίμετρο, τελείωσε το ματς (85-64, στο 34′). Τα τελευταία λεπτά του ματς ήταν τυπική διαδικασία, με την Καρδίτσα να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να φτάνει στο τελικό 101-72, σε μια από τις μεγαλύτερες εμφανίσεις της ιστορίας της στη μεγάλη κατηγορία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-11, 54-38, 77-55, 101-72

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: «Η Καρδίτσα άξιζε 100% τη νίκη. Ήταν πιο συγκεντρωμένη, είχε περισσότερη ενέργεια και εκτέλεσε σωστά. Εμείς έχουμε να λύσουμε προβλήματα τραυματισμών και να προετοιμαστούμε για τον αγώνα της Τρίτης, με αντίπαλο τη Λε Μαν.»