Καλή εμφάνιση και νίκη επί του Ολυμπιακού

Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε περίπου 34 λεπτά, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε τον Ολυμπιακό (61-45). Οι Πατρινοί έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο στο αποψινό φιλικό αν και είναι πολύ πρώιμο να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Το παιχνίδι ήταν μια καλή ευκαιρία για να ξεφύγουν οι παίχτες του Ηλία Παπαθεοδώρου από τις σκληρές καθημερινές προπονήσεις της προετοιμασίας. Cowan και Echenique ήταν οι κορυφαίοι της νίκης για τους «Αχαιούς», ενώ χρησιμοποιήθηκαν για αρκετά λεπτά και οι νεαροί παίκτες των Πατρινών. Εκτός έμεινε ο Πλώτας λόγω ενός μικροτραυματισμού, όπως και ο Λάγιος που είναι σε στάδιο αποθεραπείας, καθώς και οι Kurucs και Jones, που δεν έχουν ενσωματωθεί ακόμα στην ομάδα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε πρόωρα, καθώς μετά τον τραυματισμό του George Papas (είχε τραυματιστεί νωρίτερα και ο Peters), oι δύο ομάδες συμφώνησαν να διακοπεί το ματς.

Οι δύο ομάδες θα δώσουν ξανά ραντεβού την Κυριακή στο ΣΕΦ, σε αγώνα προπονητικού χαρακτήρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 40-30, 56-43, 61-45