Κρατάει μόνο την αντίδραση στο τέλος και τίποτε άλλο

Πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις, ο Προμηθέας Πάτρας έφυγε με άδεια χέρια από το Λαύριο, γνωρίζοντας την ήττα από την ομώνυμη ομάδα (89-84). Οι Πατρινοί βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα, είχαν πολλά από τα ατού τους μακριά από τον καλό τους εαυτό και με εξαίρεση την αντεπίθεση στα τελευταία 6 λεπτά και την παραλίγο ανατροπή, θα θελήσουν να ξεχάσουν το συντομότερο δυνατόν το ματς αυτό. Κορυφαίος των «πορτοκαλί» ήταν ο Πάπας, ο οποίος ήταν ο μπροστάρης της αντεπίθεσης των Πατρινών στην πρώτη δική του γεμάτη εμφάνιση και έδειξε πως μπορεί ο προπονητής του να τον υπολογίζει για την συνέχεια. Από πλευράς Λαυρίου, Μουράτος και Γόντικας έκαναν πολύ μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα. Με αυτή την ήττα, οι «Προμηθείς» υποχώρησαν στο 9-7 και στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Τρίτης με αντίπαλο τη Μούρθια, για το Basketball Champions League.

O Προμηθέας αντιμετώπισε από νωρίς αμυντικά προβλήματα, με το Λαύριο να ξεκινάει πολύ καλά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο, που πέτυχε δύο μακρινά σουτ να παίρνει τα ηνία (14-8, στο 5′). Με την πάροδο του χρόνου, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε να βρίσκει κάποιες λύσεις με Τζόουνς και Ρέινολντς, όμως το πρόβλημα στα μετόπισθεν έμεινε άλυτο, με το Λαύριο να παίρνει ξανά το προβάδισμα με buzzer beater τρίποντο του Ζάρα (26-23). Στην Β’ περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με τρίποντα από Μπαζίνα και Ρέινολντς πήραν το προβάδισμα (26-29, στο 12′), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η άμυνα κοντά στο ζωγραφιστό εξελίχθηκε σε «πληγή», ο Γόντικας πήρε μπρος επιθετικά και δημιούργησε ανεπανόρθωτη φθορά στον Προμηθέα, που από τα μέσα του δεκαλέπτου σίγησε και επιθετικά, με αποτέλεσμα να πάει στο φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (51-41).

Στην επανάληψη, το Λαύριο μπήκε ξανά πιο δυνατά και πολύ γρήγορα κατόρθωσε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 15 (64-49, στο 25′), με τον Μουράτο να γίνεται ξανά πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κώστα Μέξα και τον Καββαδά να παίρνει τη σκυτάλη από τον Γόντικα και να δίνει σημαντικές βοήθειες, όντας πολύ επιδραστικός κοντά στο καλάθι. H εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το φινάλε της Γ’ Περιόδου και το Λαύριο μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας «αέρα» 17 πόντων (74-57). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Λαύριο έφτασε ακόμα και στο +21 (78-57), όμως οι Πατρινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και λίγο έλειψε να φτάσουν σε μια φοβερή ανατροπή. Με αποτελεσματικό zone press, που οδήγησε τους γηπεδούχους σε πάρα πολλά λάθη και επιθετικό «κρεσέντο» του Πάπας, το επιμέρους σκορ των «Αχαιών» ήταν 7-24, με το τρίποντο του ομογενή γκαρντ να βάζει φωτιά στο παιχνίδι (85-81, 1’40” πριν το φινάλε). Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να μειώσουν και στον πόντο, όμως ο Κόνιαρης δεν βρήκε τον στόχο σε απόπειρα για τρίποντο, το Λαύριο είχε καθαρό στο φινάλε και κατάφερε να σφραγίσει το ροζ φύλλο με 2/2 βολές του Μουράτου. Το τελικό 89-84 σφράγισε την 7η ήττα των «πορτοκαλί» στη Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 51-41, 74-57, 89-84

Μετά το φινάλε, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων:

Το Λαύριο ήταν καλύτερο από εμάς. Άξιζε τη νίκη, ήταν πολύ πιο αποφασιστικό από εμάς. Εμείς είμαστε κακοί σε όλες μας τις αντιδράσεις και δίκαια χάσαμε. Στο τέλος κάναμε την προσπάθειά μας, με τα παιδιά που είχαν περισσότεροι ενέργεια, επιστρέψαμε στο ματς, αλλά δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη νίκη, εμείς κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.