Κρατάει την αντίδραση και την μαχητικότητα, κοιτάζει την συνέχεια

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε ακόμα και στο -17 στο πρώτο ημίχρονο (41-24), ο Προμηθέας Πάτρας πραγματοποίησε μια σπουδαία επιστροφή και πάλεψε στα ίσια στη δύσκολη έδρα της Turk Telekom, ωστόσο τελικά έφυγε ηττημένος από την Άγκυρα (85-75). Οι «Αχαιοί» απέδειξαν για ακόμα μια φορά από τι μέταλλο είναι φτιαγμένοι, όμως στα τελευταία λεπτά υπήρχε έλλειψη καθαρού μυαλού, με τους Τούρκους να βάζουν μεγάλα σουτ στο φινάλε και να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα. Με αυτή την ήττα το ρεκόρ του Προμηθέα έπεσε στο 9-6, με την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να έχει εξασφαλίσει την είσοδό της στα Play offs, ενώ τις επόμενες τρεις αγωνιστικές θα κριθεί και το πλεονέκτημα έδρας στους αγώνες κόντρα σε London Lions, Paris και Hapoel Tel Aviv. Στο χθεσινό ματς, κορυφαίος των Πατρινών ήταν ο Kulboka, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Thomasson. Από την άλλη, για τους Τούρκους ξεχώρισαν Bouteille και Grant. Επόμενη υποχρέωση για τους «πορτοκαλί» την προσεχή Κυριακή στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, καθώς η Turk Telekom αιφνιδίασε στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με σκορ 17-4, με τον Grant να μπαίνει «ζεστός» στην αναμέτρηση. Η είσοδος του Thomasson στο ματς λειτούργησε θετικά για τους «Προμηθείς», οι οποίοι αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να επαναφέρουν την διαφορά σε μονοψήφια τιμή, με το Α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Τούρκους στο +8 (25-17). Στη δεύτερη περίοδο, οι Πατρινοί συνέχισαν να μην πατούν καλά στο παρκέ και η Turk Telekom εκτόξευσε την διαφορά και πάλι σε πολύ υψηλές τιμές (41-24, στο 16′). Με τους Kulboka και Cowan να αποτελούν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να επιστρέψουν ξανά, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 50-38.

Στην επανάληψη, ένα εντυπωσιακό επιθετικό «κρεσέντο» του Kulboka, με συνεχόμενα τρίποντα, έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να φέρει τα…πάνω-κάτω στο παιχνίδι (56-56, στο 28′), σε ένα σημείο που οι Πατρινοί λειτουργούσαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Στο τελευταίο δίλεπτο της Γ’ περιόδου, οι φιλοξενούμενοι στέρεψαν από επιθετικές λύσεις, με την Turk Telekom να ανακτά το προβάδισμα (60-58). Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού άνηκε στην τουρκική ομάδα, με τον Bouteille να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, τα οποία…πλήγωσαν τους «Προμηθείς» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και μοιραία έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν εκ νέου και να καθαρίσουν τελικά το παιχνίδι, για να φτάσουν στην 11η νίκη τους στον θεσμό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75

Μετά τη λήξη του ματς, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Turk Telekom για τη νίκη. Παλέψαμε πάρα πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί που παρουσιάσαμε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, προχωράμε κοιτώντας το επόμενο παιχνίδι»