ESAKE BCL

Κρατάει το Β’ ημίχρονο και προχωράει

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε την ήττα στον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League από την Ουνικάχα Μάλαγα (67-54), μετά από ένα παιχνίδι που είχε δύο διαφορετικές όψεις. Στο Α’ μέρος τα πάντα λειτούργησαν λάθος για την πατρινή ομάδα, που βρέθηκε στο -24 (36-12) και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ανδαλουσιανών, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να χτίσουν τεράστιες διαφορές οι γηπεδούχοι. Aντίθετα, στην επανάληψη οι Πατρινοί έκαναν γενναία προσπάθεια, βελτιώθηκαν θεαματικά και άγχωσαν τους γηπεδούχους, ωστόσο κάποια λάθη στα κρίσιμα σημεία δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν το «break». Η Μάλαγα έκανε το 1-0 στις νίκες, με τη σειρά πλέον να μεταφέρεται στην Πάτρα, με τους «Αχαιούς» να υποδέχονται το συγκρότημα του Ίμπον Ναβάρο την επόμενη Τρίτη.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν… εφιαλτικό για τον Προμηθέα, ο οποίος πριν καλά καλά προλάβει να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του αγώνα, βρισκόταν πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά (20-5, στο 5′), με τους Πέρι και Σίμα να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και τον Οσετκόφσκι να «βομβαρδίζει» έξω από τα 6,75. Οι Πατρινοί κατόρθωσαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό στην άμυνα και να σταματήσουν τον ξέφρενο ρυθμό της Μάλαγα, όμως την ίδια στιγμή η νευρικότητα στην επίθεση δεν τους επέτρεψε να μειώσουν την διαφορά, με το Α’ δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 22-10. Το Β’ δεκάλεπτο είχε αρκετά κοινά σημεία με το πρώτο, με τη Μάλαγα να ξεκινάει με ένα επιμέρους σκορ 14-2 και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 24 (36-12, στο 15′). Στη συνέχεια, οι «πορτοκαλί» συνήλθαν κάπως και με πρωταγωνιστή τον Χέιλ μπόρεσαν να σταματήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να τελειώνει με τη Μάλαγα στο +20 (44-24).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας ήταν σαφώς καλύτερος και αποφασισμένος να μην παρατήσει το παιχνίδι, αλλά να διεκδικήσει όσες πιθανότητες του αναλογούσαν για τη νίκη. Με τον Χέιλ ηγέτη στο επιθετικό κομμάτι και την άμυνα να παίρνει… άριστα, δεχόμενη μόλις 6 πόντους σε ολόκληρο το Γ’ δεκάλεπτο, οι «Προμηθείς» κατόρθωσαν να μετατρέψουν το εις βάρος τους 48-29 σε 50-38 στο φινάλε της Γ’ περιόδου, δείχνοντας σημεία… ζωής στο παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο και με δύο καρφώματα των Στίβενς και Κόφεϊ, η διαφορά έπεσε στους 6 (53-47, στο 34′), με το παιχνίδι να αποκτάει ξαφνικά μια άγρια ομορφιά. Στα κρίσιμα σημεία, ωστόσο, οι «πορτοκαλί» δεν είχαν το ίδιο καθαρό μυαλό, με τη Μάλαγα να φτάνει νωρίς στο bonus και να πληγώνει τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου από τη γραμμή των βολών. Το 58-51 στο 36′ μετατράπηκε σε 67-51 ένα λεπτό πριν τη λήξη, με ένα επιμέρους σκορ 9-0 της Μάλαγα και κάπως έτσι ο Προμηθέας έφυγε ηττημένος από την Ανδαλουσία (67-54).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 44-24, 50-38, 67-54

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: “Συγχαρητήρια στη Μάλαγα για τη νίκη της. Ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και ήταν πολύ αποτελεσματική από το τρίποντο, ώστε να πάρει μια μεγάλη διαφορά. Εμείς κάναμε πολλά λάθη, τα οποία οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν με την ποιότητα και την εμπειρία τους. Από την άλλη όμως, είμαι πραγματικά υπερήφανος για την προσπάθεια των παικτών μου μετά τη Β’ περίοδο. Παίξαμε σπουδαία άμυνα, δεν τα παρατήσαμε και το σημαντικότερο είναι πως μπορέσαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού”.