ESAKE BCL

Μεγάλη πρόκριση του Προμηθέα στους «8» του Eurocup

Παίζοντας κατά διαστήματα πανέμορφο μπάσκετ, μπροστά σε ένα ενθουσιώδες φίλαθλο κοινό, που δημιούργησε πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο «Δ. Τόφαλος», ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Bourg (89-75) και πήρε μια μεγαλειώδη πρόκριση στους «8» του 7Days EuroCup. Οι Πατρινοί στάθηκαν απόλυτα σοβαροί μπροστά στην τεράστια πρόκληση που τους παρουσιάστηκε, επέβαλαν την κυριαρχία τους μέσα στο ματς και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην γαλλική ομάδα, η οποία αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι «Προμηθείς» είχαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές μέσα στο παιχνίδι, με τον Cowan Jr. να ξεχωρίζει και να δίνει μεγάλη ώθηση στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας πολύ σωστές αποφάσεις. Επόμενη αντίπαλος των «Αχαιών» θα είναι η ουκρανική Prometey, σε αγώνα που θα διεξαχθεί στην Ρίγα της Λετονίας, με τους «πορτοκαλί» να ψάχνουν το «break», ώστε να περάσουν σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Προμηθέας Πάτρας έβαλε τα θεμέλια για την πρόκριση, κυριαρχώντας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ. Ο Hogue κέρδισε πολλές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι στα πρώτα λεπτά και οι «Αχαιοί» οικοδόμησαν πολύ γρήγορα μια διψήφια διαφορά, ολοκληρώνοντας το Α’ δεκάλεπτο στο +11 (24-13). Στο πρώτο πεντάλεπτο της Β’ περιόδου, οι δύο ομάδες μπλόκαραν επιθετικά και υπέπεσαν σε αλλεπάλληλα λάθη, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξέσπασαν με πρωταγωνιστή τον Kulboka, ο οποίος πέτυχε τρία διαδοχικά τρίποντα και οι Πατρινοί έφτασαν στο +14 (40-26, στο 18′). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, η Bourg έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια τιμή (41-33).

Στο Β’ ημίχρονο, η Bourg μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να φτάσει ως το -3 (41-38, στο 22′), βάζοντας για πρώτη φορά πίεση στον Προμηθέα. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν πάρα πολύ καλή, με τον Cowan Jr. να παίρνει συνεχόμενες καλές επιλογές σε εκτέλεση και δημιουργία, οδηγώντας την ομάδα του ξανά στο +10 (53-43, στο 25′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ξανά, εκμεταλλευόμενοι ένα επιθετικό «κρεσέντο» του Pelos, με το Γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Προμηθέα στο +6 (61-55). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα. Οι «Αχαιοί» μπήκαν από την αρχή της περιόδου αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και με ένα σερί 6-0, ξέφυγαν και πάλι με +12 (67-55, στο 32′). Η Bourg δεν παράτησε τον αγώνα και μείωσε ξανά στους 7 (78-71, στο 36′), όμως σε εκείνο το σημείο ο Cowan Jr. έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο (81-71), ενώ ο Conditt …σκέπασε το καλάθι του Προμηθέα και με συνεχόμενες τάπες «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση. Το τελικό 89-75 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων, με την ομάδα να γίνεται…ένα με τον κόσμο, γιορτάζοντας την ιστορική πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες, για αυτό το σπουδαίο επίτευγμα. Αυτή η νίκη – πρόκριση είναι μια ιστορική στιγμή για τον σύλλογο, την αξίζει ολόκληρος ο οργανισμός, ο κόσμος και οι παίκτες. Είναι ένα υπέροχο συναίσθημα, αυτή είναι και η ομορφιά του μπάσκετ».