Νέο ”show” του εξαιρετικού Προμηθέα και ακόμα μία νίκη

Παίζοντας κατά διαστήματα σαγηνευτικό μπάσκετ, ο εκπληκτικός Προμηθέας Πάτρας προσέφερε ακόμα μια φορά τρομερό θέαμα στο κοινό του και νίκησε το Μαρούσι (111-92), αποδεικνύοντας πως αυτή τη στιγμή είναι μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε σκορ από όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν, με 4 εξ αυτών (Hale, Cowan, Reynolds, Echenique) να ξεπερνούν τους 20 πόντους. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στον 17χρονο Γρηγόρη Πρέκα, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε για ακόμα μια φορά και μάλιστα σκόραρε το πρώτο του καλάθι σε επίσημο ματς της ανδρικής ομάδας, με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να το πανηγυρίζει έξαλλα. Αυτή ήταν η 3η νίκη σε ισάριθμα ματς για τους «Αχαιούς» στη Basket League και πλέον Προμηθέας, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ισοβαθμούν στην κορυφή με 6 βαθμούς. Οι «πορτοκαλί» το επόμενο Σάββατο έχουν μια ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή στην έδρα του Περιστερίου, εκεί όπου θα προσπαθήσουν να διατηρήσουν το αήττητό τους.

Σε ακόμα ένα ματς, οι «Προμηθείς» μπήκαν φουριόζοι από το πρώτο λεπτό και έκαναν μια ακόμα εκπληκτική Α’ περίοδο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Anthony Cowan και άξιο συμπαραστάτη τον Cameron Reynolds. Οι δυο τους ηγήθηκαν στην επίθεση και οι «πορτοκαλί» έφτασαν πολύ γρήγορα σε διψήφιες διαφορές, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (26-14). Στη δεύτερη περίοδο, το Μαρούσι άρχισε να βελτιώνεται σταδιακά, παίρνοντας αρκετές βοήθειες από τους Raduljica και Juiston, οι οποίοι δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων και η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή και το ημίχρονο έκλεισε με τον Προμηθέα στο +7 (49-42).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και έχοντας τον Hunter Hale και τον Echenique σε μεγάλα κέφια, ξέφυγε με +21 (72-51, στο 26′), κάνοντας πολλούς να πιστέψουν πως το ματς είχε τελειώσει. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 3-17, μείωσαν στους 7 (75-68), στο φινάλε της Γ’ περιόδου, κρούοντας… καμπανάκι στους Πατρινούς. Το καμπανάκι αυτό λειτούργησε… ευεργετικά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία ήταν καταπληκτική στην τελευταία περίοδο, πετυχαίνοντας άλλους 36 πόντους. Οι «πορτοκαλί» σκόραραν από παντού και καθάρισαν το ματς, φτάνοντας τελικά με άνεση στο 111-92, το οποίο ήταν το σκορ που σφράγισε τη νέα νίκη τους στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε στις δηλώσεις του: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την τρίτη σερί νίκη μας στο πρωτάθλημα. Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι, το Μαρούσι είναι καλή ομάδα και παίζει έξυπνα. Ωστόσο, το ελέγξαμε, χάσαμε τη συγκέντρωση σε κάποιες στιγμές, παρόλα αυτά οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για τη νίκη και την εμφάνιση.»