Νίκη τετράδας, με ατσάλινη άμυνα

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση αμυντικά και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Άρη (70-57) και ανέβηκε ξανά στην 4η θέση της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εγκλώβισε τα ατού των φιλοξενούμενων, κυριάρχησε απόλυτα μέσα στη ρακέτα και δεν έχασε σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να φτάσει σε ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο. Πλέον, Προμηθέας και Άρης ισοβαθμούν στο 11-8, όμως οι «πορτοκαλί» μετρούν δύο νίκες επί της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη και κατ’ επέκταση έχουν τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας, και ενώ απομένουν τρεις στροφές για το φινάλε. Κορυφαίοι για τους «πορτοκαλί» ήταν οι Χέιλ, Κάουαν και Στίβενς, ενώ από πλευράς Άρη ξεχώρισε ο Τολιόπουλος, μαζί με τους Χάρελ και Σταρκ. Επόμενη υποχρέωση για τους Πατρινούς, ο μεγάλος αγώνας της Τρίτης κόντρα στη Μούρθια για το Basketball Champions League, στο Δ. Τόφαλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Προμηθέα, ο οποίος σε ακόμα ένα ματς μπήκε «φουριόζος» και προηγήθηκε με 11-3 στο πρώτο τρίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα time out του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσαν την εικόνα τους και μείωσαν σε 17-14, όμως ο Κάουαν με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο διαμόρφωσε το 20-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η Α’ περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί επέκτειναν το σερί τους και με τρίποντο του Πάπας έφτασαν στο +13 (27-14, στο 13′), διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερή τους στο Α’ ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, ο Άρης συνήλθε και με πρωταγωνιστές τους Σταρκ και Χάρελ, κατόρθωσε να συμμαζέψει τη διαφορά και να πάει στο ημίχρονο στο -8 (37-29).

Ο Β’ ημίχρονο, ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να μειώσει στους 2 (38-36, στο 23′) και λίγο αργότερα στους 3 (44-41, στο 25′), όμως οι ”Προμηθείς” έκαναν φοβερό φίνις στο Γ’ δεκάλεπτο και αποκατέστησαν την τάξη. Με ένα σερί 12-0, οι «Αχαιοί» επένδυσαν στη φοβερή τους άμυνα, πήραν πράγματα από τον Στίβενς στο «5» και τους Χέιλ και Κάουαν στην περίμετρο και έφτασαν στο +15 (56-41). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αν και ορισμένοι πίστεψαν πως το ματς είχε πάρει τον δρόμο του, ο Άρης αντέδρασε και μείωσε στους 5 (59-54, στο 35′), με τους πόντους μέσα στο ζωγραφιστό να δίνουν λύσεις στους Θεσσαλονικείς και τον Τολιόπουλο να «πυροβολεί» από μακριά. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ο Προμηθέας έμεινε ψύχραιμος και με δύο πολύ κομβικά follow του Στίβενς, κατάφερε να ελέγξει ξανά το ματς (66-57, στο 38′) και να φτάσουν τελικά στη νίκη, με το τελικό 70-57 να σφραγίζει την κυριαρχία των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57

Μετά το τέλος του ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και κρατήσαμε τον Άρη χαμηλά στο σκορ. Τον αναγκάσαμε να υποπέσει σε πάρα πολλά λάθη και καταφέραμε να αντιδράσουμε, όταν ο Άρης μας πίεσε. Το περιμέναμε άλλωστε γιατί είναι μια ομάδα με χαρακτήρα. Θέλουμε να βελτιωθούμε και στην επίθεση, εν όψει των αγώνων που ακολουθούν.