Νίκησε Οπάβα με…απουσίες, με τη Λε Μαν στα Play In

Συνηθισμένος στα…θρίλερ είναι το τελευταίο διάστημα ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος μετά από ένα δραματικό ματς πέρασε νικηφόρα από την Τσεχία, επικρατώντας στην παράταση της Οπάβα (97-100, κ.α 91-91). Οι «Προμηθείς» αποδείχθηκαν επτάψυχοι, σε ένα παιχνίδι που στράβωσε πριν καν ξεκινήσει, αφού ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους Frazier και Echenique να τίθενται νοκ άουτ λόγω τραυματισμών. Παρ’ όλα αυτά, οι «πορτοκαλί» πήραν το ροζ φύλλο στο έξτρα πεντάλεπτο, με κορυφαίους τους Coffey και Cowan Jr. και ολοκλήρωσαν την Α’ φάση του Basketball Champions League στην 3η θέση με ρεκόρ 3-3 και πλέον επικεντρώνονται στη διαδικασία των Play In, εκεί όπου θα παίξουν κόντρα στη γαλλική Λε Μαν, με μειονέκτημα έδρας. Eπόμενη υποχρέωση για τον Προμηθέα, το Κυριακάτικο ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τον ρυθμό να γίνεται καταιγιστικός από πολύ νωρίς, αφού οι άμυνες δυσκολεύονταν πάρα πολύ να ελέγξουν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι, με επιθετικό κρεσέντο του Townes κατάφεραν να προηγηθούν με 22-17 λίγο πριν την ολοκλήρωση του Α’ δεκαλέπτου, το φινάλε του οποίου ωστόσο, βρήκε τους «Αχαιούς» στο +1 (24-25). Στη δεύτερη περίοδο, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Cowan Jr., ο Προμηθέας προηγήθηκε με +7 (24-31, στο 12′), όμως οι Τσέχοι ήταν αποφασισμένοι πως δεν θα παρατούσαν το ματς και κατάφεραν άμεσα να επιστρέψουν ξανά, να βρουν λύσεις στο πρόσωπο του Sirina και να γυρίσουν ξανά το ματς (43-42, στο 17′), με τους Πατρινούς τελικά να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με βραχεία κεφαλή (51-52).

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν συνεχώς να επιβληθούν η μία στην άλλη μέσω της επίθεσης, αφού οι άμυνες εξακολουθούσαν να κινούνται σε πολύ χαμηλά στάνταρ. Ο Προμηθέας, με ανίκητο τον Coffey κοντά στο καλάθι, είχε για μεγαλύτερη ώρα το προβάδισμα και έφτασε μέχρι το +5 (55-60), όμως οι Τσέχοι επένδυσαν στο bonus των βολών, πήγαν πολλές φορές στη γραμμή και με αυτό τον τρόπο μπόρεσαν να μείνουν ζωντανοί, σε ένα σημείο του αγώνα, στο οποίο οι «πορτοκαλί» πατούσαν καλύτερα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι τελικά έκλεισαν προηγούμενοι το Γ’ δεκάλεπτο, με buzzer beater του Sirina (77-76). Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας πήρε ξανά τα ηνία και προσπάθησε να ξεμακρύνει και μάλιστα ένα τρίποντο του Cowan Jr. τους έστειλε στο +7 (84-91, στο 37′), κάνοντας πολλούς να πιστέψουν πως το ματς τελείωσε. Αυτό όμως δεν συνέβη, καθώς η Οπάβα με ένα γρήγορο 5-0 σερί μείωσε στους 2 (89-91, στο 39′), ενώ στη συνέχεια ο Cowan Jr. αστόχησε σε δύο βολές, δίνοντας στους Τσέχους την τελευταία επίθεση. Ο Townes κέρδισε τρεις βολές, μόλις 2 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, ευτυχώς όμως ευστόχησε στις 2 εξ αυτών και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (91-91).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Reynolds ήταν αυτός που πήρε στις πλάτες του τον Προμηθέα και με ένα δικό του μεγάλο τρίποντο, ένα λεπτό πριν το φινάλε, έδωσε προβάδισμα νίκης στους «Αχαιούς» (93-96, στο 44′), καθώς μέχρι εκείνη τη στιγμή οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Το παιχνίδι οδηγήθηκε σε βολές εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να είναι ψύχραιμες και τον Προμηθέα να κρατάει ένα ελαφρύ πλεονέκτημα (97-98, 5” πριν το τέλος). Ο Reynolds αστόχησε στις τελευταίες βολές, όμως ο ίδιος με επιθετικό ριμπάουντ και lay up διαμόρφωσε το 97-100 και τελείωσε το παιχνίδι, χαρίζοντας μια νίκη γοήτρου στον Προμηθέα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91 ΠΑΡ. 97-100

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, αφού είχαμε να διαχειριστούμε σημαντικές απουσίες. Πρέπει να κρατήσουμε την ενέργειά μας σε υψηλά επίπεδα μέχρι να επιστρέψουν οι τραυματίες, περιμένοντας τα Play In.»