Νίκησε την ΑΕΚ, παρά την κούραση και βλέπει…τετράδα ο Προμηθέας

Βγάζοντας ψυχή και μέταλλο, υπερνικώντας παράλληλα και την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε διάστημα λίγων ημερών, ο Προμηθέας Πάτρας κέρδισε την ΑΕΚ στο «Δ. Τόφαλος» (85-72) και παρέμεινε ζωντανός στο «κυνήγι» της πρώτης τετράδας και του πλεονεκτήματος έδρας στην Α’ φάση των Play Offs της Basket League. Μάλιστα, οι Πατρινοί κατόρθωσαν να καλύψουν και την διαφορά με την οποία ηττήθηκαν στα Άνω Λιόσια (73-70), με συνέπεια να αποκτήσουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την «Ένωση». Οι «Προμηθείς» ανέδειξαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Hogue έκανε σπουδαία δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, κερδίζοντας τις μάχες των…αιθέρων, ενώ ο σταθερά πολύ καλός Cowan Jr., έβαλε τη σφραγίδα του σε μια ακόμα νίκη των «πορτοκαλί». Πλέον, το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου ανέβασε το ρεκόρ του στο 11-9, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται ένα βαθμό πιο πάνω με ρεκόρ 12-8. Επόμενο παιχνίδι για τον Προμηθέα, ξανά εντός έδρας, την προσεχή Κυριακή (17:00), κόντρα στο 3ο της βαθμολογίας Περιστέρι.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους (8-15, στο 5′), αιφνιδιάζοντας τον Προμηθέα, ο οποίος φάνηκε στην αρχή επηρεασμένος από το ταξίδι στο Ισραήλ. Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, αντλώντας ενέργεια από τον Hogue, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά μέσα στο ζωγραφιστό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Πατρινοί να ανακάμψουν και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (22-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι παρέμεινε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Γκίκας προστέθηκε στην…εξίσωση του επιθετικού παιχνιδιού των «Αχαιών», δίνοντας σημαντικές λύσεις, τόσο με τα καλάθια του από την περιφέρεια, όσο και δημιουργικά. Αν και το σκορ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ήταν ισόπαλο (42-42), ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε ένα διάστημα έλλειψης συγκέντρωσης του «δικεφάλου» και με ένα σερί 5-0, πήγε με +5 στην ανάπαυλα (47-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά, όπως άλλωστε ολοκλήρωσε το Α’ μέρος και με τον Cowan Jr. να παίρνει τα ηνία εκτελεστικά άρχισε να χτίζει μεγαλύτερες διαφορές, ενώ με τρίποντο του Dangubic ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο (58-48, στο 27′). Στο τελευταίο κομμάτι της Γ’ περιόδου, η ΑΕΚ αντέδρασε και με στυλοβάτη τον Kenny Williams, κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στα τέλη του δεκαλέπτου (60-60), με το ματς να ξεκινάει…από την αρχή. Ωστόσο, με την ίδια ευκολία που οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι, ο Προμηθέας κατάφερε να ανταποδώσει και να ξεμακρύνει ξανά στις αρχές της Δ’ περιόδου, τρέχοντας ένα σερί 12-0 (72-60, στο 34′), με ηγέτη και πάλι τον Cowan Jr. Αυτή τη φορά τα περιθώρια αντίδρασης είχαν στενέψει πια για την ΑΕΚ, ενώ από την άλλη, ο Προμηθέας δεν ήταν διατεθειμένος να απωλέσει το προβάδισμα για δεύτερη φορά. Οι «πορτοκαλί» διαχειρίστηκαν πολύ καλά τα τελευταία λεπτά και καθάρισαν τη νίκη, με ένα τρίποντο του Kulboka, δύο λεπτά πριν το φινάλε (80-65, στο 38′). Το τελικό 85-72 ήταν αυτό που σφράγισε την επιστροφή του Προμηθέα στα νικηφόρα αποτελέσματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ δύσκολη, πρωτόγνωρη για εμάς, κατάσταση, καθώς αυτό ήταν το τέταρτο παιχνίδι μας σε διάστημα εννέα ημερών. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες μου έδειξαν χαρακτήρα, διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι και τους αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό»