Ο Cowan Jr. «υπέγραψε» το πλεονέκτημα έδρας

Ο μεγάλος στόχος του Προμηθέα Πάτρας στους ομίλους 7Days EuroCup επετεύχθη! Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη, οι Πατρινοί κέρδισαν την Paris (84-81) στο «Δ. Τόφαλος» και εξασφάλισαν και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, σε μια ιστορική στιγμή για το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Cowan Jr., ο οποίος έσπασε… όλα τα κοντέρ, πετυχαίνοντας 38 πόντους, έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ενώ ήταν και ο παίκτης που έδωσε τη νίκη στους «Αχαιούς» με ένα απίστευτο τρίποντο, μόλις 4 δευτερόλεπτα πριν από την εκπνοή του παιχνιδιού. Αξίζει να σημειωθεί πως η επίδοση του Αμερικάνου γκαρντ στο σκοράρισμα είναι η κορυφαία φετινή στο EuroCup και μια από τις καλύτερες στην ιστορία της διοργάνωσης. Μετά από αυτή τη νίκη, οι «Προμηθείς» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 11-6 και εξασφάλισαν την 4η θέση και το «αβαντάζ» της έδρας για τουλάχιστον ένα γύρο στα νοκ άουτ, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί την τελευταία αγωνιστική στο Τελ Αβίβ. Επόμενη υποχρέωση για τους «Αχαιούς» το προσεχές Σάββατο στην Περιβόλα, κόντρα στον συμπολίτη Απόλλωνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Anthony Cowan Jr. να δείχνει από την αρχή τις…άγριες διαθέσεις του, οδηγώντας από νωρίς τον Προμηθέα στο σκοράρισμα, καλύπτοντας με αυτόν τον τρόπο και την σημαντική απουσία του Thomasson. Από την άλλη, οι Γάλλοι προσπαθούσαν να ακολουθήσουν στο σκορ, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Wallace. Η Α’ περίοδος είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με το σκορ να ανεβαίνει ψηλά και τους «Προμηθείς» να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +5 (27-22). Στην Β’ περίοδο, οι Γάλλοι μείωσαν στον πόντο στα πρώτα λεπτά (27-26, στο 11′), όμως ο Προμηθέας απάντησε γρήγορα, έτρεξε ένα σερί 11-2, για να φτάσει στην πρώτη διψήφια διαφορά της βραδιάς (38-28, στο 15′). Mε τον Wallace να συνεχίζει να βγαίνει μπροστά επιθετικά, οι Παριζιάνοι πλησίασαν ξανά (38-35, στο 17′), όμως οι «Αχαιοί» είχαν πολύ καλύτερο «φίνις» στο Α’ μέρος και με τρίποντο του Μουράτου επανάφεραν την διαφορά σε διψήφια τιμή, πηγαίνοντας με +10 στην ανάπαυλα (46-36).

Στην επανάληψη η Paris μπήκε πιο δυνατά και με τα τρίποντα του Dennis έφτασε σε απόσταση 4 πόντων (49-45, στο 22′). Με ψυχραιμία και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, ο Προμηθέας κατάφερε να αναχαιτίσει αυτή την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και να επαναφέρει τη διαφορά στους 10 (55-45). Έκτοτε, η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων «παγιώθηκε» μεταξύ 5-10 πόντων σε όλο το Γ’ δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να αδυνατεί να ξεφύγει και να καθαρίσει το ματς και την Paris από την άλλη να μην μπορεί να περάσει μπροστά στο σκορ. Η Γ’ περίοδος τελείωσε με σκορ 66-59, με τους «Προμηθείς» να μπαίνουν από θέση ισχύος στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Στην 4η περίοδο, οι «πορτοκαλί» έδειχναν να ελέγχουν το ματς, όταν έφτασαν να προηγούνται με +11 (76-65, στο 35′), χάρη σε διαδοχικά καλάθια του Cowan. Ωστόσο, η Paris δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και εκμεταλλευόμενη τα διαδοχικά λάθη του Προμηθέα, που εγκλωβίστηκε στο zone press των Γάλλων, κατάφερε να ισοφαρίσει 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με 2/2 βολές του Wallace (81-81). Ο τελευταίος λόγος, όμως, άνηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς, Anthony Cowan Jr. Με…κρύο αίμα, ο Αμερικανός γκαρντ επανέλαβε ό,τι είχε κάνει και στην Πολωνία, έγινε ξανά «clutch» και με ένα ασύλληπτο τρίποντο χάρισε μια ακόμα τεράστια νίκη στον Προμηθέα (84-81), αφού το σουτ του Dennis στη συνέχεια βρήκε μόνο σίδερο, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στην συνέχεια μαζί με τους φιλάθλους τους.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 46-36, 66-59, 84-81

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς. Αυτός ήταν εξ αρχής ο στόχος μας, παλέψαμε σκληρά σε κάθε παιχνίδι και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, καθώς και στον προηγούμενο προπονητή Μάκη Γιατρά και όλο το τεχνικό επιτελείο που το καλοκαίρι δημιούργησαν αυτό το ρόστερ και συνέβαλαν στην κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας με τις νίκες που πέτυχαν στο πρώτο στάδιο της διοργάνωσης. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή την επιτυχία και συνεχίζουμε. Όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, σε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, που λίγο νωρίτερα είχαμε χάσει έναν πολύ κομβικό παίκτη μας. Δεν σκεφτόμαστε ποιος θα είναι ο επόμενος αντίπαλος, δεν έχουμε εμβαθύνει ακόμα σε αυτό το κομμάτι.»