Όλοι μαζί στις χαρές, όλοι μαζί και στις λύπες

Ο Προμηθέας Πάτρας λύγισε στις λεπτομέρειες από τη Χάποελ Χολόν, μετά από έναν αγώνα με χαρακτήρα – θρίλερ (92-93) και μαζί έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Την ώρα που υπάρχει στεναχώρια για τον τρόπο που χάθηκε το ματς στο φινάλε, την ίδια στιγμή υπάρχουν πολλοί λόγοι που μας κάνουν να είμαστε περήφανοι και να προχωρήσουμε παρακάτω. Η προσπάθεια αυτών των παιδιών, η μαχητικότητά τους μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η αυταπάρνηση για κάθε κατοχή. Ο Προμηθέας κερδίζει σαν ομάδα και χάνει σαν ομάδα. Και φυσικά, δεν μπορούμε παρά να υποκλιθούμε στον υπέροχο φίλαθλο κόσμο της ομάδας μας, που γέμισε το Δ. Τόφαλος, έσπρωξε την ομάδα κοντά σε μια μυθική ανατροπή και στο τέλος χειροκρότησε την προσπάθεια αυτών των παιδιών, αναγνωρίζοντας τη συγκλονιστική τους προσπάθεια. Όσο για τη μάχη της πρόκρισης, αυτή θα κριθεί την επόμενη Τετάρτη στα Άνω Λιόσια, όπου ο Προμηθέας θα χρειαστεί νίκη επί της ΑΕΚ για να προκριθεί, αδιαφορώντας για το τι θα συμβεί στον αγώνα της Χάποελ Χολόν με τη Μούρθια.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις στο Α’ ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαίες βοήθειες από τον Στίβενς και με τον Κάουαν σε ρόλο ηγέτη, κατόρθωσαν να βάλουν κάποια μεγάλα σουτ και να προηγηθούν με +6 (24-18, στο 9′), για να ολοκληρώσουν την Α’ περίοδο τελικά στο +3 (24-21). Στην Β’ περίοδο, το σκηνικό άλλαξε άρδην, αφού οι Πατρινοί μπλόκαραν πλήρως στο επιθετικό κομμάτι, ενώ την ίδια στιγμή η Χάποελ Χολόν πετούσε… φωτιές από τα 6,75, με πρωταγωνιστές τους Βανγκβάιν και Χέρβεϊ. Η διαφορά έφτασε το +13 για τους Ισραηλινούς (27-40, στο 17′), οι Πατρινοί απάντησαν με ένα 6-0 και μείωσαν στους 7 (33-40), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο «φίνις» και ολοκλήρωσαν το Α’ μέρος στο +13 (34-47).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας προσπαθούσε με τα τρίποντα του Ρέινολντς και του Κάουαν να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο, πήρε βοήθειες από τον Ετσενίκε μέσα στη ρακέτα, όμως κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ, τα εξωπραγματικά ποσοστά της ισραηλινής ομάδας έκαναν την διαφορά και κρατούσαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με διαφορά ασφαλείας. Αξίζει να σημειωθεί πως στην Γ’ περίοδο σημειώθηκαν συνολικά 51 πόντοι και με επιμέρους σκορ 25-26, η Χολόν μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με αφετηρία το +14 (59-73). Στην τελευταία περίοδο, οι «Προμηθείς» έκαναν μια πραγματική κατάθεση ψυχής. Βελτίωσαν την άμυνά τους, έβαλαν μεγάλα σουτ και λίγο έλειψε στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, να πραγματοποιήσουν μια από τις κορυφαίες ανατροπές στο φετινό BCL. Με το σκορ στο 81-90 και την «κλεψύδρα» να αδειάζει, οι «πορτοκαλί» έκαναν ένα 9-0 σερί, με τον Κάουαν να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Χέιλ να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο (90-90, 46” πριν τη λήξη). Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν ένα μεγάλο τρίποντο με τον Κρόφορντ (90-93, 36” πριν τη λήξη). Στα τελευταία δευτερόλεπτα έγιναν απίστευτα πράγματα, με τον Προμηθέα να έχει 2/4 βολές με Κάουαν και Κόφεϊ, αλλά τους Ισραηλινούς να κάνουν δύο φορές λάθος και να δίνουν την τελευταία επίθεση στους Πατρινούς. Εκεί, ο Χέιλ έκανε λάθος πάσα, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν και πήραν τελικά το ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 34-47, 59-73, 92-93

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τόνισε: “Συγχαρητήρια στην Χάποελ Χολόν για τη νίκη. Είχαμε πολλές κακές στιγμές αμυντικά, δυσκολευτήκαμε να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι τους και δεχτήκαμε πολλά ελεύθερα σουτ, κυρίως στο Α’ μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα δώσαμε όλα και φτάσαμε μια κατοχή από το να πάρουμε τη νίκη, δυστυχώς όμως αυτό είναι το μπάσκετ, το ξέρετε πολύ καλά. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το ματς του Σαββάτου με τον Κολοσσό και στη συνέχεια να πάμε στα Λιόσια για την πρόκριση.”