ESAKE BCL

Ολοκλήρωσε με νίκη το Top6, στο “θρίλερ” του Περιστερίου

Ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια της Basket League έλαβε χώρα στο κλειστό ”Α. Παπανδρέου”, με τον Προμηθέα Πάτρας να επιβιώνει στις λεπτομέρειες και να παίρνει μια μεγάλη νίκη επί του Περιστερίου (92-94, κ.α 82-82), στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα εν όψει των Play Off που ακολουθούν. Το παιχνίδι μόνο αδιάφορο ματς δεν θύμιζε, καθώς οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέχρι τελικής πτώσεως, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και κοντράστ συναισθημάτων. Τελικά, αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι ”πορτοκαλί”, οι οποίοι κατόρθωσαν με αυτό τον τρόπο να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη κόντρα στο συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη, το οποίο είχε κερδίσει δύο φορές στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Χάντερ Χέιλ, ενώ καθοριστικές βοήθειες έδωσαν οι Ρέινολντς, Κάουαν, Ετσενίκε. Πλέον, όλα τα βλέμματα στρέφονται στη μάχη της Παρασκευής με αντίπαλο τον Άρη για τους Πατρινούς.

Το Α’ δεκάλεπτο ήταν ένα από τα καλύτερα της φετινής χρονιάς για τον Προμηθέα. Αν και στα πρώτα 4 λεπτά του ματς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-10), από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 0-7, που αποτέλεσε τα… προεόρτια για το τι θα ακολουθούσε. Με καταπληκτική κυκλοφορία της μπάλας και πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, Κάουαν, Χέιλ, Χάμιλτον και Ρέινολντς σμπαράλιασαν την άμυνα του Περιστερίου, στέλνοντας τους «Προμηθείς» στο +15 στο φινάλε του Α’ δεκαλέπτου (20-35). Η Β’ περίοδος ήταν μια διαφορετική υπόθεση, καθώς το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον ίδιο τρόπο στην ουσία, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους έξω από τα 6,75, με τους Ράγκλαντ, Ουίλιαμς και Ντάνγκουμπιτς, έφεραν το ματς στα ίσια (43-43, στο 18′). Σε αυτή την δύσκολη συνθήκη, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανταπεξήλθαν άρτια και απάντησαν με ένα δικό τους σερί 0-8, με πρωταγωνιστές τους Ρέινολντς και Στίβενς, με το ημίχρονο να κλείνει με προβάδισμα 8 πόντων για τον Προμηθέα (43-51).

Στην επανάληψη, η Γ’ περίοδος κύλησε ακριβώς όπως ήθελε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου και οι παίκτες του. Οι Πατρινοί κατάφεραν να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-63, στο 25′), παίρνοντας μπόλικες λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (57-68), μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο από θέση οδηγού. Στην τελευταία περίοδο ήρθαν τα πάνω – κάτω, με τους Περιστεριώτες να γυρίζουν το παιχνίδι, πραγματοποιώντας μια αντεπίθεση διαρκείας, με μπροστάρη τον Λοβ και συμπαραστάτες τους Ράγκλαντ και Τόμπσον (73-72, στο 36′), με τον αγώνα να αποκτάει μια άγρια ομορφιά. Ο Προμηθέας βρήκε δύο τρίποντα με Ρέινολντς και Χάμιλτον και ξαναπήρε το προβάδισμα (76-78, στο 39′), όμως ένα μεγάλο σουτ του Ράγκλαντ έβαλε ξανά μπροστά το Περιστέρι (81-80, 20” πριν τη λήξη). Ο Χέιλ στη συνέχεια αστόχησε για τους φιλοξενούμενους, όμως Ρένφρο και Ουίλιαμς είχαν 1/4 βολές, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς για τους ”κυανοκίτρινους” (82-80, 9” πριν το τέλος). Την τελευταία επίθεση είχαν οι ”πορτοκαλί”, με τον Κάουαν να μοιράζει υπέροχη ασίστ στον Ετσενίκε, ο οποίος ισοφάρισε σε νεκρό χρόνο και έστειλε το ματς στην παράταση (82-82).

Στο έξτρα πεντάλεπτο έγινε πραγματική μάχη για τη νίκη, με το Περιστέρι να μπαίνει πιο δυνατά και να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (86-82, στο 41′), με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν άμεσα (88-88, στο 43′). Σε εκείνο το σημείο, ήταν η σειρά του Χέιλ να πάρει στις πλάτες του τον Προμηθέα, σκοράροντας 5 συνεχόμενους πόντους και δίνοντας ”αέρα” 5 πόντων στην ομάδα του (88-93, 30” πριν τη λήξη). Ο Ράγκλαντ πέτυχε τρίποντο ελπίδας για το Περιστέρι χωρίς να κυλήσει πολύς χρόνος (91-93, 23” πριν τη λήξη), με τον Κόνιαρη να πετυχαίνει 1/2 βολές ύστερα (91-94). Ο Ράγκλαντ επιχείρησε να στείλει το ματς στην παράταση χωρίς επιτυχία, όμως ο Χέιλ έκανε ένα ”φθηνό” λάθος και αμέσως έκανε φάουλ στον Αμερικάνο, 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο γκαρντ του Περιστερίου έβαλε την πρώτη βολή, έχασε σκοπίμως τη δεύτερη, ο Κασελάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως το τρίποντό του από τη γωνία ήταν άστοχο, με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη δια πυρός και σιδήρου (92-94).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-35, 43-51, 57-68, 82-82 Παρ. 92-94

Μετά τη λήξη του ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τόνισε: “Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλά. Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση και κερδίσαμε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, που αποτέλεσε για εμάς μια πολύ καλή πρόβα πριν από τα Play Off. Συνεχίζουμε και θέλουμε στα επόμενα παιχνίδια να είμαστε αυτοί που πρέπει”.