ESAKE BCL

Ομάδα και κόσμος υπέταξαν την πανίσχυρη Μούρθια

Την μεγαλύτερη νίκη ως τώρα στη σεζόν πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος λύγισε την Μούρθια στο Δ. Τόφαλος (79-78), μετά από ένα φινάλε γκραν – γκινιόλ. Οι Πατρινοί εμφανίστηκαν ψυχωμένοι και ασυμβίβαστοι με την ιδέα της ήττας και πέτυχαν μια νίκη – μισή πρόκριση, κόντρα στους Ισπανούς, που ήταν αήττητοι ως τώρα στο Top16, αλλά υπέκυψαν στην δύναμη και την αυταπάρνηση των γηπεδούχων. Η νίκη αυτή πανηγυρίστηκε δεόντως από περίπου 3.000 φιλάθλους των «πορτοκαλί», που κατέκλυσαν το Δ. Τόφαλος και έσπρωξαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε μια νίκη – χρυσάφι. Κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Άντονι Κάουαν, ενώ σπουδαίες λύσεις έδωσαν ο Ετσενίκε και ο Χέιλ, που πέτυχε και το νικητήριο καλάθι. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «Προμηθείς» βρίσκονται στο 3-1, σε ισοβαθμία με την ισπανική ομάδα και θα χρειαστούν μια νίκη στα τελευταία δύο ματς, ώστε να σφραγίσουν και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το ματς ήταν εξ αρχής ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Οι Πατρινοί υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και άστοχα σουτ, δεν εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ και η Μούρθια κατάφερε να προηγηθεί με 13-16. Στο Β’ δεκάλεπτο, ο Ετσενίκε έγινε η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους και με συνεχόμενες προσωπικές φάσεις, έφερε ξανά το ματς στα ίσια (20-20, στο 14′), σε ένα διάστημα που οι Ίβηρες είχαν μπλοκάρει τον Προμηθέα με την πολύ καλή τους άμυνα. Με τους Σλίβα και Κούρουκς να πρωταγωνιστούν για τους φιλοξενούμενους, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +5 (24-29, στο 16′), όμως οι Πατρινοί έκαναν επιμέρους σερί 14-6 και έκλεισαν το Α’ μέρος στο +3 (38-35).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας έκανε μια απόπειρα να ξεμακρύνει στο σκορ και με τον Τζαμάλ Τζόουνς να προστίθεται και αυτός στην εξίσωση και να σκοράρει από την περιφέρεια, η διαφορά έφτασε ως το +8 (53-45, στο 24′). Η ισπανική ομάδα δεν παραδόθηκε και με τον Κούρουκς να δημιουργεί προβλήματα από το post, η διαφορά μειώθηκε γρήγορα (53-50, στο 28′) και το Γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 59-55, αφήνοντας έτσι ανοιχτούς λογαριασμούς για το φινάλε. Στην τελευταία περίοδο, η Μούρθια μπήκε πιο δυνατά και με πρωταγωνιστές τους Σαντ Ρος και Σλίβα, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να μπει στα τελευταία 4 λεπτά από θέση ισχύος (66-69, στο 36′). Σε εκείνο το σημείο, ο Άντονι Κάουαν βγήκε μπροστά και έδειξε για ακόμα μια φορά τον ηγετικό του χαρακτήρα, πέτυχε τρία σερί τρίποντα και έδωσε ξανά τα ηνία στην ομάδα της Πάτρας (75-72, στο 38′). Το φινάλε του ματς ήταν συγκλονιστικό, αφού το προβάδισμα άλλαξε χέρια άλλες 4 φορές. Με τρίποντο του Σλίβα, η Μούρθια πέρασε ξανά μπροστά (75-76), ο Ρέινολντς με όμορφη κίνηση μέσα από τη ρακέτα απάντησε για λογαριασμό των γηπεδούχων (77-76), όμως η Μούρθια σκόραρε εκ νέου και μπήκε με βραχεία κεφαλή στο τελευταίο λεπτό (77-78, στο 39′). Το νικητήριο σουτ του ματς πέτυχε ο Χάντερ Χέιλ, ο οποίος με σουτ μέσης απόστασης 13 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, έδωσε το φιλί… της ζωής στους «Αχαιούς», με τον κόσμο να ξεσπάει σε έξαλλα πανηγύρια. Η Μούρθια είχε την τελευταία ευκαιρία να πάρει το διπλό, όμως ο Κούρουκς αστόχησε και οι «Προμηθείς» έβγαλαν την άμυνα και πανηγύρισαν μια τεράστιας σημασίας επιτυχία (79-78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 38-35, 59-55, 79-78

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε τα εξής:

“Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση και αυτή την τεράστια νίκη. Είμαστε πολύ περήφανοι για τη σημερινή μας εμφάνιση απέναντι σε μια από τις κορυφαίες ομάδες του Basketball Champions League και για τον τρόπο που διαχειριστήκαμε το ματς. Δείξαμε χαρακτήρα, αμυνθήκαμε πάρα πολύ καλά και βάλαμε τεράστια σουτ. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας για τη σημερινή τους στήριξη, θα τους χρειαστούμε και στο επόμενο ματς με την Χάποελ Χολόν, που θα είναι και το πιο κρίσιμο της σεζόν”.