Πάλεψε ηρωικά, αλλά λύγισε στο φινάλε ο Προμηθέας Πάτρας

Ένας εκπληκτικός Προμηθέας στο Β’ ημίχρονο, τα έδωσε όλα για μια επική ανατροπή κόντρα στη Ρίτας, πήρε ακόμα και προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη, όμως τελικά λύγισε στις λεπτομέρειες (77-75), γνωρίζοντας την ήττα στη Λιθουανία. Οι «Αχαιοί» κατάφεραν να καλύψουν το -13, παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ στην επανάληψη, με τρομερή άμυνα και μεγάλη εμφάνιση από τους Echenique και Coffey μέσα στη ρακέτα, όμως κάποια λάθη στο τελευταίο λεπτό έγειραν ξανά την πλάστιγγα υπέρ της Ρίτας, η οποία τελικά πανηγύρισε τη νίκη, με τους Πατρινούς πάντως να γοητεύουν σε ακόμα ένα ματς με την εικόνα τους και να δείχνουν το μέταλλό τους για μια ακόμα φορά. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη 2η θέση με ρεκόρ 2-2, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι κέρδισαν ακριβώς με την ίδια διαφορά που είχαν επικρατήσει οι «πορτοκαλί» στην Πάτρα, συνεπώς αναμένεται μάχη μέχρις εσχάτων για το πλεονέκτημα έδρας στα Play In, την ώρα που οι ελπίδες για πρωτιά μοιάζουν να εξανεμίζονται. Επόμενη υποχρέωση για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, το Σάββατο στην Πάτρα κόντρα στην ΑΕΚ.

Το παιχνίδι είχε πολύ ενδιαφέρουσα και αμφίρροπη εξέλιξη στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα και στο πρώτο δίλεπτο, με σημείο αναφοράς τον Echenique κοντά στο καλάθι προηγήθηκε με 5 πόντους (2-7), όμως οι Λιθουανοί άλλαξαν γρήγορα το momentum και με πρωταγωνιστές τους Cole και Normantas προηγήθηκαν με 18-12 στο 7′. Οι Πατρινοί ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου πέρασαν ξανά μπροστά (22-23), όμως η Ρίτας απάντησε με ένα νέο σερί 5-0 και έκλεισε το Α’ δεκάλεπτο στο +4, με buzzer beater του Cole (27-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε αρκετά, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν τρομακτικά προβλήματα στους «Αχαιούς», με την ασταμάτητη πίεση σε όλο το γήπεδο. Μasiulis και Normantas έκαναν μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα, η Ρίτας «φλέρταρε» συνεχώς με τη διψήφια διαφορά και τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (51-38).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένος, βελτίωσε την άμυνά του και είχε πολύ πιο ορθολογικές επιλογές στο παιχνίδι. Με σημείο αναφοράς τον Echenique, που σκόραρε και δημιουργούσε από το low post, τον Coffey που προσέφερε ενέργεια και τον Kurucs που ανέβασε πολύ την απόδοσή του και έδωσε λύσεις σε σκοράρισμα και δημιουργία, οι «Προμηθείς» μείωσαν στους 7 (62-55), ενώ έχασαν και ευκαιρίες να μειώσουν ακόμα περισσότερο στο τέλος του Γ’ δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ”Προμηθείς” μπήκαν πολύ δυνατά, με τον Coffey κυρίαρχο των αιθέρων και τους Πατρινούς να τρέχουν ένα επιμέρους 0-7 και να μειώνουν στους 3 (65-62, στο 33′). Λίγο αργότερα, ο Echenique ισοφάρισε με όμορφο ρολάρισμα και καλάθι (65-65), ενώ ο Reynolds με τρίποντο έδωσε το πρώτο προβάδισμα των Πατρινών στην επανάληψη (67-68, στο 37′). Λίγο αργότερα μάλιστα, με τον Κολομβιανό center σε τρομερή κατάσταση, οι «πορτοκαλί» προηγήθηκαν ακόμα και 4 πόντους (69-73, 1’36” πριν τη λήξη), όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι δεν κράτησαν την ψυχραιμία τους. Με αιχμή του δόρατος τον Echodas μέσα στη ρακέτα, η Ρίτας ισοφάρισε αρχικά σε 73-73 και στη συνέχεια, με δύο συνεχόμενα καλάθια του RJ Cole, πήραν κεφάλι στο σκορ (77-75, 3” πριν το τέλος). Στην τελευταία κατοχή, ο Gorham έκοψε ψηλά τον Echenique και χάρισε τη νίκη στους Λιθουανούς, στερώντας από τους Πατρινούς τη δυνατότητα να στείλουν το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τόνισε μεταξύ άλλων: «Πολύ σκληρό παιχνίδι. Πολύ μεγάλη μάχη από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ξεκινήσαμε καλά, ειδικά στην άμυνα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε τον τρόπο να αμυνθούμε και να αλλάξουμε το ρυθμό του αγώνα. Πραγματικά, χάθηκε ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη, όμως συνεχίζουμε να παλεύουμε. Συγχαρητήρια στη Ρίτας για την σημερινή της νίκη, εμείς θα βρούμε τον τρόπο να προχωρήσουμε.”