Πάλεψε παρά τις απουσίες, αλλά λύγισε από τον ανώτερο Παναθηναϊκό

Ιδιαίτερα μαχητικός εμφανίστηκε ο Προμηθέας Πάτρας απέναντι στον Παναθηναϊκό, ωστόσο γνώρισε την ήττα (54-69), με τους «πράσινους” να ολοκληρώνουν αήττητοι τον Α’ γύρο. Οι «Αχαιοί» εμφανίστηκαν αποδεκατισμένοι στην αναμέτρηση, αφού Κόνιαρης, Χέιλ και Ετσενίκε είχαν τεθεί νοκ άουτ, με τα δεδομένα να είναι εξ αρχής μη ευνοϊκά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατεβάζοντας τους φιλοξενούμενους πολύ κάτω από τους μέσους όρους στην επίθεση, όμως η αστοχία και η έλλειψη επιθετικών επιλογών στο Β’ μέρος, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του «τριφυλλιού». Με αυτή την ήττα, ο Προμηθέας ολοκλήρωσε τον Α’ γύρο στην 3η θέση, με ρεκόρ 7-4, ενώ αυτή ήταν μόλις η πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν. Κορυφαίος για τους «πορτοκαλί» ήταν ο Κρις Κόφεϊ, με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ. Επόμενη υποχρέωση για τους Πατρινούς, το επόμενο Σάββατο (30/12) στο Δ. Τόφαλος κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι είχε χαρακτηριστικά ντέρμπι στο Α’ ημίχρονο, με τους «Προμηθείς» να κοιτάζουν στα μάτια τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εμφανίστηκε πολύ καλά διαβασμένη στην άμυνα, δεν επέτρεψε στους Ναν και Σλούκα να κάνουν το παιχνίδι τους από την περιφέρεια και η πρώτη περίοδος κύλησε σε ρυθμό βολικό για τους γηπεδούχους, που ολοκλήρωσαν στο -3 (15-18). Στην Β’ περίοδο, αν και οι «πράσινοι» προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ξεφύγουν (17-24, στο 14′), οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ, με τους Kάουαν και Κόφεϊ να κάνουν πολύ καλή δουλειά και πέρασαν μπροστά λίγο πριν το ημίχρονο (31-30, στο 19′), με 2/3 βολές του αρχηγού. Τελικά, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 0-4 μέχρι την ανάπαυλα και πήγε στο ημίχρονο με προίκα το +3 (31-34).

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός άρχισε σταδιακά να ελέγχει την κατάσταση με κορυφαίους του Ερναντγκόμεζ και Καλαϊτζάκη. Οι «πορτοκαλί» υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη και έχασαν αρκετά ελεύθερα σουτ και παρά το γεγονός πως η άμυνα συνέχισε να παίρνει εξαιρετικό βαθμό, το «τριφύλλι» έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και ολοκλήρωσε την Γ’ περίοδο στο +10 (44-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «πορτοκαλί» δεν μπόρεσαν να βρουν μεγάλα σουτ και παρά το γεγονός πως κράτησαν χαμηλά τον Παναθηναϊκό για πολλή ώρα (46-55, στο 35′), η κούραση βασικών παικτών δεν βοήθησε στο να δοθεί το έναυσμα της αντεπίθεσης. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και με τρίποντο του Ναν διαμόρφωσε το 46-60, το οποίο ήταν «μαχαιριά» για τον Προμηθέα, που δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Το τελικό 54-69 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε τα εξής:

“Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη και για την εξαιρετική εβδομάδα που είχε στην Ευρωλίγκα. Κάναμε πολύ μεγάλη προσπάθεια σήμερα, κυρίως στην άμυνα και καταφέραμε να περιορίσουμε μια πολύ καλή επιθετικά ομάδα, που έχει τρομερούς παίκτες. Στην επίθεση μας στοίχισε η έλλειψη χειριστών όπως ο Χέιλ και ο Κόνιαρης, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να καλύψουμε επαρκώς τα κενά στη δημιουργία. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την πορεία μας στον πρώτο γύρο, συνεχίζουμε.”