Πάλεψε σκληρά, αλλά ηττήθηκε στο Περιστέρι ο Προμηθέας

Μετά από ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη και πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν στην έδρα του Περιστερίου (76-71), μετά από μια μεγάλη μάχη 40 λεπτών, με τις λεπτομέρειες να… γυρνούν την πλάτη στους Πατρινούς, οι οποίοι έφτασαν στην πηγή, αλλά… δεν ήπιαν νερό. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδωσε ό,τι είχε στο παρκέ για να φτάσει στο ροζ φύλλο, όμως στο τέλος έκανε κάποια αβίαστα λάθη, που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. O Jaime Echenique ήταν ο κορυφαίος των «πορτοκαλί», σημειώνοντας double double, με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Hands με 18 πόντους. Πλέον, η προσοχή των «Αχαιών» στρέφεται στο πολύ κομβικό ματς της Τρίτης για το Basketball Champions League κόντρα στη Ρίτας στο «Δ. Τόφαλος».

To παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να εκμεταλλεύονται τη δύναμη της έδρας τους, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Williams και Hands, την ώρα που και ο Thompson έδινε λύσεις μέσα στο «ζωγραφιστό». Από την άλλη, για τους «Προμηθείς», ουδείς πλην του Echenique δεν μπήκε στην εξίσωση και έτσι το Α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +8 (25-17). Στη Β’ περίοδο, ο Προμηθέας άρχισε σταδιακά να βελτιώνεται και να παίζει καλύτερο μπάσκετ, με στόχευση και πολύ καλή κυκλοφορία. Ο Echenique συνέχισε να είναι η αιχμή του δόρατος μέσα στο καλάθι, έκανε μεγάλη ζημιά στο Περιστέρι και οι Πατρινοί, με buzzer beater του Hale κατέβασαν τη διαφορά στους 2 (42-40) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι «Αχαιοί» μπήκαν πιο δυνατά και με την καθοριστική συμβολή του Αντώνη Κόνιαρη, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 4-11 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +5 στα μέσα του Γ’ δεκαλέπτου (46-51, στο 25′). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, το Περιστέρι βελτιώθηκε αισθητά, κυρίως στην άμυνά του, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μαζεμένες λανθασμένες επιλογές και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «κυανοκίτρινοι» να ανακάμψουν και να περάσουν μπροστά με τη λήξη της περιόδου, με τρίποντο του Hands (59-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τους «πορτοκαλί» να παλεύουν με… νύχια και με δόντια για να πάρουν το ροζ φύλλο. Παρότι βρέθηκαν στο -6 (65-59, στο 34′), βρήκαν το σθένος να απαντήσουν και με τα τρίποντα του Cowan Jr., πέρασαν μπροστά στο σκορ (68-69, στο 37′). Σε εκείνο το σημείο, ένα τρίποντο του Dangubic έδωσε σημαντική ανάσα στο Περιστέρι, ενώ στη συνέχεια, με το σκορ στο 73-71, οι παίκτες του Προμηθέα έκαναν απανωτά λάθη και δεν είχαν καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν στο τέλος το ροζ φύλλο (76-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 42-40, 59-56, 76-71

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε τα εξής: ”Ήταν ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε με ένταση και πάθος για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, δεν είχαμε συγκέντρωση, όμως στο δεύτερο βελτιωθηκαμε και ελέγξαμε τον ρυθμό. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη, μας κόστισαν κάποια λάθη στο τέλος, όμως θέλω να συγχαρώ τα παιδιά για την προσπάθεια και τη διάθεση που έδειξαν σήμερα