Πάλεψε στο ΣΕΦ αλλά δεν ήταν αρκετό, στρέφει την προσοχή του στην Ευρώπη

Αν και ο Προμηθέας Πάτρας είχε πολύ καλή προσέγγιση στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και έμεινε κοντά στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά, εν τέλει οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί και να κάνουν την έκπληξη στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την δεύτερη φετινή τους ήττα (92-75). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, σε αντίθεση με τα προηγούμενη ματς, δεν μπόρεσε να έχει την ίδια ποικιλία σε πρωταγωνιστές και αντίστοιχη συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός είχε εντυπωσιακή ευστοχία, κυρίως στο Α’ ημίχρονο, με τον Walkup να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στους «Αχαιούς». Από πλευράς Προμηθέα, ο Cowan Jr. ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι πολύ καλός, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Hale στο δεύτερο μέρος. Πλέον, οι «Προμηθείς» στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με την Ντιζόν για το Basketball Champions League την Τρίτη στη Γαλλία, ενώ για το πρωτάθλημα ακολουθεί το τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Απόλλωνα την επόμενη Κυριακή.

Το Α’ δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένα, με τον Προμηθέα να παίζει εξαιρετική άμυνα και να κρατάει πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα τον Ολυμπιακό. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι με 17-9 με αιχμή του δόρατος των Peters, οι «πορτοκαλί» με την αποτελεσματική τους πίεση υποχρέωσαν τους Πειραιώτες σε πολλά λάθη στο ξεκίνημα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει και η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 19-17 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Στο Β’ δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να πυροβολεί με συνέπεια έξω από τα 6,75, με τους Λαρεντζάκη, Παπανικολάου και Walkup να πληγώνουν την άμυνα των «Αχαιών». Παρά την εξαιρετική εικόνα του Cowan Jr., που έβαλε μεγάλα σουτ και δεν άφηνε τους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν, ο Thomas Walkup με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, έστειλε τον Ολυμπιακό με +12 στα αποδυτήρια (51-39).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε με… φόρα στο παρκέ, ακριβώς ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Walkup, κατάφερε για πρώτη φορά να στείλει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (64-43, στο 24′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε όλη τη διάρκεια του Γ’ δεκαλέπτου να κρατήσουν την απόσταση σε υψηλά επίπεδα και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι να μειώσει από τους 26 (73-47) στους 19 (76-57), χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα του Hunter Hale. Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί συνέχισαν να παίζουν καλά και με τον Hale να παίρνει… φωτιά, η διαφορά έπεσε ακόμα περισσσότερο (85-70, στο 36′). Το αξιοσημείωτο της βραδιάς ήταν η παρουσία του Γρηγόρη Πρέκα, ο οποίος στο τέλος πέτυχε 5 πόντους με 2/2 σουτ, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμπαίκτες του. Το τελικό 92-75 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 51-39, 76-57, 92-75

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο μόνο ήταν ντέρμπι, στη συνέχεια μας κόστισε η έλλειψη συγκέντρωσης και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Είναι παράσημο για εμάς ο τρόπος που μας αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός και η σοβαρότητα που έδειξε στο ματς, παρά το γεγονός πως προερχόταν από ένα δύσκολο παιχνίδι πριν δύο μέρες. Η διαφορά με ομάδες επιπέδου Ευρωλίγκας παραμένει μεγάλη, όμως στο επόμενο ανάλογο παιχνίδι, με ομάδες αντίστοιχης δυναμικής θα προσπαθήσουμε να φανούμε περισσότερο ανταγωνιστικοί».