Πανάξια πρόκριση, με υπέροχο μπάσκετ

Και τώρα Top16… Παίζοντας φοβερό μπάσκετ από την αρχή μέχρι το τέλος, με άμυνα που «δάγκωνε» και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Λε Μαν (91-78) και έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια, σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Basketball Champions League. Οι «Προμηθείς» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση και το έκαναν με τον πιο πειστικό τρόπο. Το «μυθικό» 60% στα τρίποντα (17/28) αναδεικνύει σε τι βραδιά βρέθηκαν οι γηπεδούχοι, που ήλεγξαν απόλυτα την αναμέτρηση, προσφέροντας και υπέροχο θέαμα στους περίπου 2.000 Πατρινούς φιλάθλους, που έγιναν μια «γροθιά» με την ομάδα και πανηγύρισαν την πρόκριση. Κορυφαίοι της βραδιάς ήταν ξανά οι Κάουαν και Χέιλ, με άξιο συμπαραστάτη τον Τζόουνς, σε ένα ματς που ουδείς υστέρησε για τους «Αχαιούς».

Πλέον, το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου περιμένει στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, την ΑΕΚ, την Μούρθια και τον νικητή του ζευγαριού Χάποελ Χολόν – Οστάνδη (1-1 στις νίκες). Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους «πορτοκαλί», το προσεχές Σάββατο στην έδρα του Αμαρουσίου, για την Basket League.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Προμηθέα να μπαίνει δυνατά από το πρώτο δευτερόλεπτο και να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Με τον… μαγικό Κάουαν να σκοράρει κατά ριπάς και τους Τζόουνς και Κόνιαρη να δίνουν σημαντικές βοήθειες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-0 και στη συνέχεια με 14-3, χτίζοντας από πολύ νωρίς τα θεμέλια για τη νίκη. Με την πάροδο του χρόνου, όχι μόνο δεν ήρθε η αντίδραση της Λε Μαν, αλλά αντιθέτως οι «πορτοκαλί» συνέχισαν να… βομβαρδίζουν τα αντίπαλα καλάθια και να κλείνουν το Α’ δεκάλεπτο στο +18 (30-12). Στη Β’ περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ και να βρίσκουν επιθετικές λύσεις από πολλούς παίκτες, με τους Μπαζίνα και Χρυσικόπουλο να μπαίνουν και αυτοί στην εξίσωση, παρέα και με τον Χέιλ και η διαφορά σκαρφάλωσε στο +29 (48-19, στο 17′). Εκεί, ήρθε το πρώτο ψήγμα αντίδρασης της Λε Μαν, που με επιμέρους 10-0 μέχρι το ημίχρονο μείωσε στους 19 (48-29).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι επένδυσαν στο προβάδισμά τους και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Χάντερ Χέιλ ανέλαβε δράση και κάθε φορά που οι Γάλλοι προσπαθούσαν να αντεπιτεθούν, με διαδοχικά τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά (56-36, στο 24′), ενώ λίγο αργότερα ο Στίβενς προσέφερε το highlight της αναμέτρησης, σε alley oop με τον Κάουαν, για να στείλει τον Προμηθέα στο +25 (67-42, στο 27′). Η Γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς στο +21 (75-54), με το νερό να έχει… κυλήσει στο αυλάκι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους «Αχαιούς» να ρίχνουν φυσιολογικά τον ρυθμό και το τελικό 91-78 να σφραγίζει την θριαμβευτική και πανάξια πρόκριση της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-12, 48-29, 75-54, 91-78

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων στη Συνέντευξη Τύπου: «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την νίκη. Θέλαμε πολύ την πρόκριση και παλέψαμε για αυτήν, την αφιερώνουμε στον Ετσενίκε, που μέχρι τώρα στη σεζόν μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Ήμασταν καλύτεροι και στα δύο παιχνίδια, ελέγξαμε τα πάντα και δίκαια περάσαμε στην επόμενη φάση.»