ESAKE BCL

Πανάξια στους «8» του Basketball Champions League o Προμηθέας

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. Ο καταπληκτικός… Ευρωπαίος Προμηθέας Πάτρας, πέρασε και από τα Άνω Λιόσια, επικρατώντας της ΑΕΚ (67-79) και σφράγισε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Basketball Champions League. Οι Πατρινοί έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, έλεγξαν το τέμπο και έκαναν αυτό που έπρεπε, χωρίς να περιμένουν το αποτέλεσμα του Χάποελ Χολόν – Μούρθια. Με κορυφαίο τον Χάντερ Χέιλ, ο οποίος ήταν απολαυστικός και ταυτόχρονα «clutch», όταν οι «πορτοκαλί» κόλλησαν στην επίθεση και είδαν την ΑΕΚ να πλησιάζει και πολύτιμες λύσεις από αρκετούς παίκτες, το ροζ φύλλο ήρθε πέρα για πέρα δίκαια και επισφράγισε την πρώτη παρουσία στην ιστορία των «Αχαιών», στις οχτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού. Αύριο μαθαίνει αντίπαλο ο Προμηθέας, στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στη Γενεύη της Ελβετίας. Βόννη, Μάλαγα και Τενερίφη είναι οι πιθανοί αντίπαλοι, με τους Πατρινούς να μπαίνουν στη μάχη με μειονέκτημα έδρας.

To παιχνίδι είχε δύο όψεις, με το Α’ ημίχρονο να είναι μέτριο ποιοτικά, με τη νευρικότητα και το άγχος να κυριαρχούν από πλευράς Προμηθέα, αφού το διακύβευμα για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πραγματικά μεγάλο. Mε τρίποντα των Κόνιαρη και Χρυσικόπουλου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 6-11, όμως στη συνέχεια ακολούθησαν πολλές άστοχες επιθέσεις, με την «Ένωση» να τρέχει ένα επιμέρους 6-0 και να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή (12-11). Στην Β’ περίοδο, οι Πατρινοί κατόρθωσαν να τρέξουν το γήπεδο με επάρκεια στα πρώτα λεπτά και με μακρινά σουτ των Χέιλ και Ρέινολντς να ανοίξουν την διαφορά (14-21, στο 14′), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 10-0 και πήραν ξανά τα ηνία (24-21, στο 17′). Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια μέχρι την ανάπαυλα και οι «Προμηθείς» πήγαν στο ημίχρονο με μικρό προβάδισμα (29-31).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκαν αισθητά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού και με τον Χέιλ μπροστάρη και τον Ετσενίκε να δεσπόζει στο «ζωγραφιστό», o Προμηθέας έφερε την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (31-39, στο 22′), ενώ λίγο αργότερα η απόσταση έγινε διψήφια, με βολές του Ετσενίκε και γκολ – φάουλ του Στίβενς (44-55, στο 29′). Στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να έχει παγιωθεί κοντά στους 10 πόντους (52-61, στο 33′), ήρθε η φάση που κόντεψε να τινάξει το ματς στον αέρα, όταν ο Αγραβάνης χτύπησε εκτός φάσης τον Χρυσικόπουλο και ακολούθησε σύρραξη και ρίψη αντικειμένων από την κερκίδα, με αποτέλεσμα να υπάρξει και προσωρινή διακοπή του αγώνα. Με την επανέναρξη, ο Προμηθέας έφτασε για πρώτη φορά στο +13 (52-65, στο 34′), με ένα κάρφωμα του Ετσενίκε, όμως η ΑΕΚ δεν παράτησε το ματς και με ένα δικό της 12-0 σερί, έφερε το ματς στον πόντο (64-65, στο 37′). Εκείνη τη στιγμή, ο χαρακτήρας και το μέταλλο του Χάντερ Χέιλ βγήκαν μπροστά, με τον Αμερικάνο να πετυχαίνει 9 διαδοχικούς πόντους. Αρχικά ευστόχησε σε ζευγάρι 3 βολών, ύστερα πέτυχε ένα παλικαρίσιο γκολ – φάουλ και εν συνεχεία έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, με ένα θαυμάσιο τρίποντο πάνω στην άμυνα του Κουζμίνσκας (64-74, στο 39′). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλη… βενζίνη στο ντεπόζιτο για την ανατροπή και κάπως έτσι ήρθε ο θρίαμβος των «Αχαιών» (67-79).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε:

“Παπαθεοδώρου: Είμαστε πολύ περήφανοι που βρισκόμαστε στους 8 του BCL. Είναι μια διοργάνωση με πολύ υψηλό επίπεδο ομάδων, παικτών και προπονητών. Σήμερα γιορτάζουμε και πανηγυρίζουμε, έχουμε όμως να συνεχίσουμε και από αύριο κοιτάμε τη συνέχεια. Συγχαρητήρια στους προπονητές, το σταφ και τους παίκτες. Είναι οι καλύτεροι παίκτες που έχω προπονήσει, και είμαι πάρα πολύ περήφανος για αυτούς. Αφιερώνω την πρόκριση στους οπαδούς μου, στον Οργανισμό και φυσικά στους παίκτες μου”.