Stoiximan GBL BCL

Πέρασε από τη Γερμανία με από μηχανής Θεό… Ιγούντου ο Προμηθέας

Την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας στην έδρα της Ράστα Βέκτα (86-88), μετά από ένα φοβερό παιχνίδι, με υψηλό σκορ, πολλές διακυμάνσεις και φινάλε – θρίλερ. Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έβγαλαν πολλούς πρωταγωνιστές κατά τη διάρκεια του ματς και παρά την πίεση των Γερμανών στο τέλος, το ροζ φύλλο ήρθε σε ελληνικά χέρια και οι ”Αχαιοί” συνέχισαν την απίστευτη παράδοση με 11/11 νίκες κόντρα σε γερμανικές ομάδες. Με αυτή τη νίκη οι ”πορτοκαλί” αναρριχήθηκαν στο 1-1, την ώρα που η Ράστα Βέκτα υποχώρησε στο 0-2. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Κέι Τζέι Ουίλιαμς με 21 πόντους στο καλύτερό του παιχνίδι έως τώρα, ήρωας στο φινάλε ο Ιγούντου με το νικητήριο follow. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της Δευτέρας, με αντίπαλο το Λαύριο για την Basket League.

Ο Προμηθέας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ξεκίνημα με τους Ιγούντου και Βαρνάντο και τον Κέι Τζέι Ουίλιαμς στην συνέχεια να μπαίνουν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο πρώτο πεντάλεπτο είχε το προβάδισμα λόγω της επίθεσής της (10-13), ενώ στη συνέχεια βελτιώθηκε κατακόρυφα και η άμυνα, με την διαφορά έτσι να φτάνει στους 13 στο φινάλε του Α’ δεκαλέπτου, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αμερικάνο center, που πρόλαβε να σημειώσει 10 πόντους σε 3 αγωνιστικά λεπτά (16-29). Στο ξεκίνημα της Β’ περιόδου, η διαφορά έφτασε στους 17 (16-33, στο 12′) με τον Λούντζη να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, όμως στη συνέχεια τα δεδομένα άλλαξαν, με τους Γερμανούς να αντεπιτίθενται, με τον Γκρούνλο να χτυπάει κοντά στο καλάθι και τους Βαν Σλότεν, Γκάρντνερ και Σέρφιλντ να βάζουν μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειώνεται σε μονοψήφιο νούμερο (28-37, στο 15′). Η διαφορά παγιώθηκε κοντά στους 10 πόντους και με τις επιθέσεις να κυριαρχούν και τις άμυνες να μην μπορούν να ακολουθήσουν, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πολύ υψηλό σκορ (41-50).

Στην επανάληψη, πάρα πολύ γρήγορα οι Γερμανοί άλλαξαν τη ροή του αγώνα ξανά και με τον Αμινού να ηγείται στο σκοράρισμα, η διαφορά έπεσε στους 2 (54-56, στο 23′). Σε εκείνο το σημείο, τη σκυτάλη πήρε ο Κέι Τζέι Ουίλιαμς, ο οποίος με 3/3 τρίποντα έδωσε μεγάλη ανάσα στους Πατρινούς, όταν τον είχαν περισσότερη ανάγκη από ποτέ, ενώ ο Ουόκερ με προσωπικό show στη συνέχεια έστειλε την ομάδα του στο +9 (62-71, στο 28′). Για ακόμα μια φορά, ωστόσο, οι Γερμανοί είχαν απαντήσεις και με 7 σερί πόντους του Βαν Σλότεν μείωσαν στους 3 (71-74), μετατρέποντας σε θρίλερ την αναμέτρηση. Στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τη Ράστα Βέκτα να ισοφαρίζει μετά από πάρα πολλή ώρα, χάρη σε μια υπέροχη ενέργεια και γκολ – φάουλ του Κάμπελ (78-78, στο 34′), ενώ αμέσως μετά ο Γκάρντνερ έδωσε το προβάδισμα στη γερμανική ομάδα με τρίποντο (81-78). Στο τελευταίο κομμάτι του αγών ο Ιγούντου, με δύο μεγάλα καλάθια κράτησε τη διαφορά στον πόντο, την ώρα που ο Προμηθέας έμοιαζε να έχει κολλήσει (83-82, στο 37′). Αυτός που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ήταν ο Κένι Ουίλιαμς με ένα σουτάκι από τα 6 μέτρα (83-84, στο 38′). Ο Ουόκερ με ένα εντυπωσιακό drive έδωσε αέρα 3 πόντων στους φιλοξενούμενους (83-86, στο 39′), όμως στη συνέχεια, ένα γλίστρημα του Λούντζη, άφησε ελεύθερο τον Κάμπελ, που έμεινε πίσω από τα σκριν και τιμώρησε, φέρνοντας το ματς στα ίσια (86-86, 30” πριν τη λήξη). Τον τελευταίο λόγο στο ματς όμως, είχαν οι ”πορτοκαλί” και συγκεκριμένα ο Ουές Ιγούντου. Ο Αμερικάνος forward μετά από ένα άστοχο lay up του Ουόκερ πήδηξε ψηλότερα όλων, κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με follow διαμόρφωσε το 86-88. Παρά το γεγονός πως η συμπληρωματική βολή ήταν άστοχη, οι Γερμανοί αστόχησαν σε τρίποντο νίκης και ο Προμηθέας πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στη Σαξονία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-29, 41-50, 71-74, 86-88

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων:

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς και αυτό μετράει στην παρούσα φάση. Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο ματς και περιμέναμε αντίδραση από τη Ράστα Βέχτα, ακόμα και όταν προηγηθήκαμε με διψήφιες διάφορες. Το πρόβλημα για εμάς ήταν η άμυνα μέχρι τα τελευταία λεπτά, αφού δεχτήκαμε κάποιους εύκολους πόντους. Δεν είμαι εύκολο να νικάς παίζοντας καλά μόνο στην επίθεση, όμως εμείς μπορέσαμε να ανταπεξέρθουμε και τώρα αυτό έχει σημασία.”