«Πικρός» επίλογος σε μια υπέροχη ευρωπαϊκή πορεία

Δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός ο Προμηθέας Πάτρας στον προημιτελικό του 7Days EuroCup κόντρα στην ουκρανική Prometey στη Ρίγα και μοιραία γνώρισε την ήττα (80-57), η οποία τον αφήνει εκτός συνέχειας του θεσμού. Οι Πατρινοί έζησαν μια γεμάτη ευρωπαϊκή χρονιά, με συγκινήσεις και μεγάλες βραδιές και, αναμφίβολα, αυτό δεν μπορεί να το διαφοροποιήσει μια άσχημη βραδιά σαν την χθεσινή. Στον αγώνα κόντρα στην Prometey, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου παρουσιάστηκε νωθρή, δεν είχε την απαιτούμενη ενέργεια και είδε πολλά από τα «ατού» της να μένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Οι «πορτοκαλί» κυνηγούσαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και οι αντιδράσεις τους ήταν σπασμωδικές, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν δίκαια στη νίκη – πρόκριση στην τετράδα. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στα πρωτάθλημα της Basket League και την σειρά των προημιτελικών με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, που ξεκινάει την προσεχή Κυριακή στην Πυλαία.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Prometey και πήρε διαφορά 9 πόντων (13-4, στο 4′), με τον Γιάννη Χριστόπουλο να αναγκάζεται να πάρει από πολύ νωρίς το πρώτο time out της βραδιάς. Η είσοδος του Thomasson στο παρκέ βελτίωσε αρχικά την εικόνα των «Αχαιών», οι οποίοι προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, ωστόσο κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση των φιλοξενούμενων, επέτρεψαν στην Prometey να κρατήσει το προβάδισμα στο τέλος του Α’ δεκάλεπτου (25-16). Στο Β’ δεκάλεπτο, η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, με την επιθετική αφλογιστία του Προμηθέα να επιτρέπει στους γηπεδούχους να χτίσουν μεγάλες διαφορές, με τους Clavell και Stephens να ηγούνται στο σκοράρισμα (38-24, στο 16′). Ένα σερί 5-0 έδωσε την ευκαιρία στους «Προμηθείς» να φωνάξουν «παρών» και να μειώσουν την απόσταση σε μονοψήφια τιμή (38-29, στο 18′), χάρη σε τρίποντο του Kulboka, όμως η ουκρανική ομάδα είχε ξανά καλύτερο «φίνις», απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (43-29).

Στην επανάληψη, το επιθετικό πρόβλημα του Προμηθέα όχι μόνο δεν λύθηκε, αλλά αντιθέτως έγινε ακόμα πιο έντονο, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να δυσκολεύονται να βάλουν τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Οι μόλις 11 πόντοι των φιλοξενούμενων σε ολόκληρο το Γ’ δεκάλεπτο ήταν ενδεικτικοί της επιθετικής αφλογιστίας των «πορτοκαλί», οι οποίοι παρά την αρκετά καλή άμυνα που έπαιξαν στο ίδιο διάστημα, δεν μπορούσαν να την μετουσιώσουν σε εύκολους πόντους στην άλλη όχθη του παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να ξεφύγουν με +22 (62-40) και να βάλουν…πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς δεν υπήρχαν περιθώρια αντίδρασης για τους «Αχαιούς». Το τελικό 80-57 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να ολοκληρώνει με αυτό τον τρόπο, μια από τις γεμάτες και λαμπρές ευρωπαϊκές χρονιές της ιστορίας του.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Οι παίκτες μου αξίζουν συγχαρητήρια που έφτασαν ως εδώ. Τα πάντα θα μπορούσαν να συμβούν σε ένα παιχνίδι, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Φυσικά θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα σήμερα, άλλωστε έχουμε αποδείξει πως είμαστε ικανοί για αυτό».