Πήρε τη ματσάρα και έκλεισε θέση για τα Play Offs ο Προμηθέας

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, που προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις, ο Προμηθέας Πάτρας έμεινε αλύγιστος και στη Γερμανία και πήρε το τέταρτο φετινό ευρωπαϊκό του διπλό, επικρατώντας των Hamburg Towers (103-105) και συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του μέσα στο 2023. Αν και οι Πατρινοί είχαν συνηθίσει να κερδίζουν τους αγώνες μέσα από την καλή τους άμυνα, αυτή τη φορά ο ρυθμός του ματς ήταν καταιγιστικός, με την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να παίρνει το παιχνίδι μέσα από την επίθεσή της. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «Προμηθείς» έφτασαν τις 8 νίκες σε 13 αναμετρήσεις, σφράγισαν και μαθηματικά την πρόκριση στους «16» και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για ένα πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας του ομίλου. Oι «πορτοκαλί» είχαν αρκετούς διακριθέντες στο ματς, με τους Thomasson, Hogue και Simpson να ξεχωρίζουν, ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Νίκου Γκίκα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Το παιχνίδι δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Προμηθέα, ο οποίος συνάντησε αρκετές δυσκολίες στον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να προηγηθούν με 6 πόντους (22-16, στο 8′). Από την άλλη, οι «Αχαιοί», με τον Kulboka να μπαίνει «ζεστός» στο ματς, κατάφεραν να βρουν κάποια μεγάλα σουτ και να μείνουν κοντά στο σκορ, με το Α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-24. Στο Β’ δεκάλεπτο, η αγωνιστική εικόνα των φιλοξενουμένων ήταν πολύ καλύτερη, αντλώντας ενέργεια από τον εντυπωσιακό Joe Thomasson, του οποίου η συνεισφορά ήταν πολυδιάστατη στο παιχνίδι. Ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει τα ηνία και να προηγηθεί ακόμα και με διψήφια διαφορά (39-49, στο 27′) και, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ανατρέψουν την κατάσταση, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο ημίχρονο (48-54).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο…χαοτικό. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να βάζουν πολύ μεγάλα σουτ, οι άμυνες βρέθηκαν σε κακή βραδιά και το ματς είχε πάρα πολλές διακυμάνσεις. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του Γ’ δεκάλεπτου οι «Προμηθείς» είχαν το προβάδισμα, το οποίο έφτασε ακόμα και στους 9 πόντους με τρίποντο του Kulboka (60-69, στο 25′), όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πατρινών έφεραν το ματς στα ίσια (69-69). Στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου, αυτός που βγήκε μπροστά ήταν ο Trevis Simpson, ο οποίος με συνεχόμενα μεγάλα σουτ έδωσε μεγάλη ανάσα στον Προμηθέα, που έκλεισε την Γ’ περίοδο στο +5 (78-83). Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν συναρπαστικό. Οι Hamburg Towers ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και με τρίποντο του Samar πήραν προβάδισμα μετά από πάρα πολλή ώρα (88-85, στο 33′). Εκείνη τη στιγμή, με τους Γκίκα και Thomasson σε ρόλο πρωταγωνιστών, οι «πορτοκαλί» αντέδρασαν και με ένα σερί 12-1 έδειξαν να καθαρίζουν τον αγώνα (89-97, στο 37′). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και εξαπέλυσαν τη δική τους αντεπίθεση, για να προηγηθούν στο σκορ (101-99), 1 λεπτό πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Προμηθέα, που με ένα μεγάλο τρίποντο του Γκίκα και ένα follow του Hogue, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (103-104, 23” πριν το φινάλε). Στην τελευταία φάση, ο Dangubic έπαιξε τρομερή άμυνα πάνω στον Samar, ο οποίος αστόχησε και έτσι οι «Αχαιοί» πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη, με τον Kulboka να διαμορφώνει από την γραμμή των βολών το τελικό 103-105.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Δεν τα πήγαμε καλά αμυντικά και επιτρέψαμε εύκολα καλάθια στον αντίπαλο, όμως η επίθεσή μας ήταν πολύ καλή, βρήκαμε ρυθμό και βάλαμε μεγάλα σουτ. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για αυτή τη νίκη»