Πήρε το «θρίλερ» και συνεχίζει αήττητος στο BCL

Μετά από ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, που καθήλωσε τον κόσμο που βρέθηκε στο «Δ. Τόφαλος» για να το παρακολουθήσει, ο Προμηθέας Πάτρας έκαμψε την αντίσταση της Ρίτας (78-76) και παραμένει στην κορυφή του ομίλου του, παρέα με την Ντιζόν. Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα καλά διαστήματα και τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και τον κόσμο να πανηγυρίζουν εν τέλει μαζί μια τεράστια νίκη, με την οποία οι Πατρινοί βάζουν γερά θεμέλια πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Καθοριστικός ήταν ο Anthony Cowan Jr., ο οποίος απέδειξε για ακόμα μια φορά από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος, αφού έβαλε μεγάλα καλάθια στο τέλος, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Chris Coffey, Λίνος Χρυσικόπουλος και Jaime Echenique. Πλέον, οι «Προμηθείς» στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στο Λαύριο στην Πάτρα, για τη Stoiximan Basket League.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ σκληρές άμυνες, με πολλή ένταση και πάθος και κατά συνέπεια το σκορ να μένει χαμηλά. Στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Προμηθέα και προηγήθηκαν με 4-11, όμως η απάντηση των «Αχαιών» ήταν καίρια, καθώς με ένα σερί 12-0 πήραν τα ηνία στο σκορ και έκλεισαν την Α’ περίοδο στο +3 (18-15). Στη Β’ περίοδο, το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Προμηθέα να έχει το πάνω χέρι στη μεγάλη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά να μην καταφέρνει να παγιώσει διαφορές ασφαλείας. Η Ρίτας, με μεγάλο της όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τον εξαιρετικό Burham, που της έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο (37-37).

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε, καθώς η Ρίτας ήταν αυτή που, έστω και στα σημεία, πήρε τα ηνία στο σκορ και προσπάθησε να χτίσει κάποιες μικρές διαφορές (44-49, στο 25′), όμως οι «πορτοκαλί» είχαν απαντήσεις και λίγο αργότερα πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Hunter Hale (54-53, στο 28′), με την Γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Λιθουανούς στο +2 (56-58). Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου έγινε μια πραγματική μάχη. Με πρωταγωνιστή τον Cowan Jr. ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με +6 δύο φορές (67-61 και 70-64, στο 36′), αυτό όμως δεν του ήταν αρκετό για να καθαρίσει τη νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-9 πήραν εκ νέου το προβάδισμα (70-73, 1’20” πριν τη λήξη). Σε εκείνο το σημείο, μίλησε η «καρδιά» των Πατρινών, οι οποίοι βρήκαν ένα σπουδαίο γκολ- φάουλ με τον Cowan Jr., ενώ η συνέχεια άνηκε στον Coffey, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό μπλοκ και καλάθι στο transition έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (75-73, 37” πριν το τέλος). Στην επόμενη κατοχή της Ρίτας, ο Προμηθέας έκλεψε τη μπάλα και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, το οποίο προστάτευσε μέσω της «ρωσικής ρουλέτας» των βολών, για να φτάσει τελικά σε μια τεράστια νίκη (78-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 37-37, 56-58, 78-76

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: «Περιμέναμε από την αρχή είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πραγματικά καλή ομάδα, με καλό προπονητή και χημεία. Η νίκη αυτή είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας και της πίστης μας για αυτή, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.»