Ποδαρικό με το…αριστερό για τον Προμηθέα

Μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Παναθηναϊκό και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα (44-75). H ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ήταν πάρα πολύ άστοχη, απόρροια των κακών επιλογών στην επίθεση, κάτι που αποτυπώθηκε και στη στατιστική, με μόλις 17/56 εύστοχα σουτ εντός παιδιάς. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά την βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό και με κύριο όπλο την καλή του άμυνα, πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ponitka για το «τριφύλλι», ενώ από πλευράς των «Αχαιών» διασώθηκε ο Arnoldas Kulboka. Με την ήττα αυτή το ρεκόρ των «πορτοκαλί» υποχώρησε στο 4-6 και πλέον η προσοχή είναι στραμμένη στο κομβικό και δύσκολο παιχνίδι του Σαββάτου, με αντίπαλο τον Άρη στην Πάτρα.

Το παιχνίδι ξέφυγε από νωρίς από τον έλεγχο του Προμηθέα, καθώς οι «πράσινοι» μπήκαν εξ αρχής…φουριόζοι και αποφασισμένοι να πιέσουν τον αντίπαλο. Με τους Ponitka και Γ. Καλαϊτζάκη να δίνουν πολλές λύσεις στην ομάδα του Dejan Radonjic, το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε την Α’ περίοδο στο +17 (8-25), με τους Πατρινούς να δυσκολεύονται να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι. Στη δεύτερη περίοδο, οι «Προμηθείς» προσπάθησαν να βρουν αντίδοτο στην πολύ καλή άμυνα του Παναθηναϊκού και να περιορίσουν την ζημιά του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο η αστοχία δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν στο σκορ. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους, ο Kulboka έβαλε κάποια μεγάλα σουτ, δίνοντας επιθετική «πνοή» στους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να κλείνει στο -21 (25-46).

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι πολύ πιο δυνατά και κατάφερε πολύ γρήγορα να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά, στέλνοντάς την σε τιμές από όπου δεν υπήρχε περιθώριο επιστροφής για τους Πατρινούς (28-57, στο 24′). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε το καλύτερο διάστημά της στο ματς και με ένα επιμέρους 9-0 μείωσε στους 20 (37-57), όμως και πάλι το «τριφύλλι» είχε περισσότερες λύσεις και βρήκε άμεσα απαντήσεις, για να στείλει τη διαφορά στους 25 στο φινάλε του δεκαλέπτου (40-65). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίτερα. Το γεγονός αυτό έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να χρησιμοποιήσουν πιο νεανικές πεντάδες, με τον τεχνικό του Προμηθέα να ρίχνει στη μάχη Λάγιο και Πλώτα και τον προπονητή του Παναθηναϊκού να τελειώνει το ματς με τον νεαρό Νεοκλή Αβδάλα στο παρκέ. Το 44-75 ήταν το τελικό σκορ , με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το «σταγονόμετρο» στη Δ’ περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-25, 25-46, 40-65, 44-75

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε: «Η εικόνα μας στην επίθεση δεν ήταν η πρέπουσα. Παρά το γεγονός ότι βρήκαμε ελεύθερα σουτ δεν καταφέραμε να τα αξιοποιήσουμε. Στην επίθεση δεν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε ευνοϊκές καταστάσεις για εμάς, είτε στο transition, είτε σε σετ παιχνίδι»