Πρεμιέρα με νίκη στην Πυλαία για τον Προμηθέα Πάτρας

Παρά το γεγονός πως ο Προμηθέας αγωνίστηκε χωρίς τους Stephens και Cowan Jr. και παρόλο που διαθέτει ένα πλήρως ανανεωμένο ρόστερ, γεμάτο νέα πρόσωπα, παρουσιάστηκε πανέτοιμος αγωνιστικά και πνευματικά, για τα δεδομένα της εποχής, και πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό μέσα στην Πυλαία (80-95) επί του ΠΑΟΚ, ξεκινώντας με το δεξί τη Basket League. Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε κατά διαστήματα σπουδαίο μπάσκετ και είχε σαν σημείο αναφοράς τον εντυπωσιακό Hunter Hale, ο οποίος ηγήθηκε της προσπάθειας πετυχαίνοντας 32 πόντους, ενώ από κοντά, Reynolds και Echenique πρόσφεραν τα μέγιστα, για να έρθει το πολυπόθητο διπλό σε ένα παιχνίδι που δεν υστέρησε κανείς.Οι «Προμηθείς» στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι τους, την Κυριακή με αντίπαλο την Καρδίτσα στο «Δ. Τόφαλος» για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, με πάρα πολύ καλή άμυνα και ορθολογικές επιλογές στην επίθεση. Ο Hale άρχισε από νωρίς να παίρνει πρωτοβουλίες, ήταν «καυτός» έξω από τα 6,75 και με αυτόν «σημαιοφόρο», ο Προμηθέας ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με double score (14-28). Στη δεύτερη περίοδο, οι «πορτοκαλί» συνέχισαν να παίζουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με τον Ηale να «σμπαραλιάζει» την άμυνα του ΠΑΟΚ και τον Reynolds να προστίθεται και αυτός στην εξίσωση, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +21 (28-49, στο 18′). Οι γηπεδούχοι, με ένα μίνι – ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου, μάζεψαν κάπως την διαφορά, μειώνοντας στους 13 (38-51).

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και κατόρθωσε στα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου να μειώσει ως το -4 (53-57), με πρωταγωνιστή τον McNeace, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η αντίδραση των Πατρινών, ωστόσο, ήταν καίρια και με τον Reynolds να βάζει πολύ μεγάλα σουτ, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-15 μέχρι το φινάλε της Γ’ περιόδου, για να μπουν στην τελευταία περίοδο με «αέρα» 12 πόντων (60-72). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο «δικέφαλος» έκανε μια τελευταία προσπάθεια και μπόρεσε να πλησιάσει ως το -5 με δύο τρίποντα του Gilmore (70-75), όμως αυτό δεν έφτανε αφού το τρίποντο του Κόνιαρη έστειλε τη διαφορά στους 8, δίνοντας μεγάλα ανάσα στον Προμηθέα, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν δράση Reynolds και Echenique, καθαρίζοντας το ματς για τους «Προμηθείς», οι οποίοι έφτασαν με άνεση στο τελικό 80-95.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τόνισε: «Το ξεκίνημα μας ήταν πολύ καλό. Ελέγξαμε το παιχνίδι και μπορέσαμε να το διαχειριστούμε με ψυχραιμία. Περιμέναμε ότι ο ΠΑΟΚ θα επιστρέψει, έχοντας σαν σύμμαχο και τον κόσμο του, όμως αυτό δεν μας πτόησε και αντιδράσαμε πολύ σωστά, για να φτάσουμε σε μια σπουδαία νίκη. Χτίζουμε μια καινούρια ομάδα, με πολλά νέα πρόσωπα και έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας για να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο»