Stoiximan GBL BCL

Πρεμιέρα με το “αριστερό” στο Basketball Champions League

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη ο Προμηθέας Πάτρας τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, αφού γνώρισε την ήττα με 78-86 από την Νίμπουργκ στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στο Δ. Τόφαλος. Οι Πατρινοί πλήρωσαν σε πολύ μεγάλο βαθμό το γεγονός πως ήταν ανέτοιμοι, εξαιτίας των πολλών τραυματισμών στην προετοιμασία, ενώ οι Τσέχοι πλήγωσαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με τον εξωπραγματικό αριθμό επιθετικών ριμπάουντ (25), καθώς και με τις γρήγορες επιθέσεις τους στο transition, που δημιουργούσαν συνεχώς ανισορροπία στην άμυνα των ”πορτοκαλί”. H τριπλέτα Πέρι, Ιγούντου και Κένι Ουίλιαμς προσπάθησε πάρα πολύ, μαζί με τον πολύ μαχητικό Αντώνη Καραγιαννίδη, όμως δεν ήταν αρκετοί, ενώ από πλευράς των νικητών εξαιρετικός ήταν ο Κεασέρ, μαζί με τον Μπράουν, που αμφότεροι έκαναν μεγάλη ζημιά. Πλέον, οι ”Προμηθείς” στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα του Σαββάτου για τη Basket League με αντίπαλο το Μαρούσι, ενώ για το Basketball Champions League, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα δώσει ματς αποφασιστικής σημασίας με αντίπαλο την Ράστα Βέκτα στη Γερμανία την επόμενη Τέταρτη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Προμηθέα, με δυνατή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση και τον Βαρνάντο να δίνει πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι ”Προμηθείς” να προηγηθούν με +6 (16-10, στο 6′). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι Τσέχοι άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα, έτρεξαν το γήπεδο και χτυπούσαν συνεχώς στο transition, με αποτέλεσμα το Α’ δεκάλεπτο να κλείσει με τη Νίμπουργκ στο +1 (23-24). Στο Β’ δεκάλεπτο, η επιθετική λειτουργία του Προμηθέα δεν ήταν η ενδεδειγμένη, οι λύσεις έρχονταν με το σταγονόμετρο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Νίμπουργκ να ξεφύγει ακόμα και με +9 (35-44), με τον Κεασέρ και τον Σουμέιτ να πληγώνουν ανεπανόρθωτα την άμυνα των Πατρινών. Ένα σερί 4-0 στο φινάλε του ημιχρόνου έριξε τη διαφορά στους 5, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 39-44.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας συνεχώς προσπαθούσε να ρίξει την διαφορά, όμως κάθε φορά που ήταν έτοιμος να ξαναμπεί για τα καλά στο παιχνίδι, οι Τσέχοι έβρισκαν τον τρόπο να ξεφύγουν εκ νέου, αφενός εξαιτίας των πολλών δεύτερων επιθέσεων, αφετέρου εξαιτίας των πολλών λαθών των γηπεδούχων, κάποια εκ των οποίων έδιναν εύκολους πόντους στη Νίμπουργκ. Διαδοχικά λάθη του Άνταμς ανέκοψαν το momentum που πήγε να πάρει με καλές άμυνες του Iγούντου και έτσι έμεινε πίσω προσωρινά και με διψήφια διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 59-67. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, έχοντας πάρει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, επέβαλλαν την κυριαρχία τους και πέραν κάποιων σπασμωδικών αντιδράσεων των γηπεδούχων, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά. Η διαφορά παγιώθηκε κοντά στους 10 πόντους και ο Προμηθέας, χωρίς να έχει καθόλου ρυθμό και ιδέες, δεν μπόρεσε να βρει το ξέσπασμα που επιθυμούσε για να κάνει το φινάλε ”θρίλερ”. Με σημαιοφόρο τον Ντάριους Πέρι, οι ”Προμηθείς” έφτασαν ως το -6 (78-84, 35” πριν τη λήξη), όμως ήταν πια πολύ αργά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που τελικά υπέκυψε (78-86).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 39-44, 59-67, 78-86

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: ” Συγχαρητήρια στη Νίμπουργκ για τη νίκη. Το κλειδί για τον αγώνα ήταν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ. Η Νίμπουργκ πήρε 25 επιθετικά και 24 αμυντικά, νούμερο απίστευτο. Όταν δίνεις τόσες συνεχόμενες δεύτερες επιθέσεις στη σειρά, δεν μπορείς να έχεις τύχη. Πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα, να αναγνωρίσουμε τα προβλήματά μας και να βρούμε λύσεις”.