Προδόθηκε από την κούραση και την αστοχία του

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League γνώρισε στη Ρόδο ο Προμηθέας, που «λύγισε» μετά από ένα πολύ σκληρό ματς με συγκλονιστικό φινάλε (69-67). Οι Πατρινοί ήταν αφενός κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης στον αγώνα με τη Gran Canaria, αφετέρου η αστοχία τους (5/25 τρίποντα) έπαιξε καθοριστικό παράγοντα για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, αν και κατά διαστήματα ήλεγχε το ματς βασιζόμενη στην πολύ καλή της άμυνα, στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να διατηρήσει την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό της και τελικά ηττήθηκε με καλάθι του Teague στην «εκπνοή» του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Starks με 22 πόντους, ενώ από πλευράς Προμηθέα διακρίθηκε επιιθετικά ο Joe Young με 21 πόντους.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους «πορτοκαλί» να μπαίνουν μουδιασμένοι στο ματς και τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται και να προηγείται με 7-2 στα πρώτα λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, με μπροστάρη τον Young ο Προμηθέας βρήκε άμεσα απαντήσεις και κατάφερε να κλείσει την Α’ Περίοδο στο +3 (15-18). Η δεύτερη περίοδος ήταν η καλύτερη για τους παίκτες του Μάκη Γιατρά στο παιχνίδι. Έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους, δεχόμενοι μόλις 11 πόντους, ενώ στην επίθεση άρχισαν να βρίσκουν περισσότερες λύσεις, με τον Simpson να παίρνει πρωτοβουλίες και πήγαν στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (26-36).Στην επανάληψη εμφανίστηκε ένας εντελώς διαφορετικός Κολοσσός, ο οποίος σταδιακά έβρισκε σκορ, με κύριους εκφραστές τους Starks και Moreira και έβαλε τις βάσεις για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, με τον Προμηθέα να κρατάει ένα πολύ μικρό προβάδισμα στο τέλος της Γ’ περιόδου (50-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν απόπειρα να ξεμακρύνουν στο σκορ με τρίποντα των Simpson και Young (53-58, στo 34′), ωστόσο στα τελευταία λεπτά υπέστησαν επιθετικό…blackout και δόθηκε η ευκαιρία στο φινάλε στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κερδίσει το ματς. Ο παίκτης που έκρινε τον νικητή ήταν ο Teague, ο οποίος με 4 διαδοχικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό…πλήγωσε τον Προμηθέα και έδωσε στον Κολοσσό την πρώτη νίκη της σεζόν.

Πλέον, το ενδιαφέρον για τον Προμηθέα στρέφεται στον ευρωπαϊκό αγώνα της Τρίτης στην Ποντγκόριτσα με αντίπαλο την Buducnost, ενώ για το πρωτάθλημα, οι Πατρινοί θα παίξουν την άλλη εβδομάδα στην δύσκολη έδρα της Καρδίτσας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς δήλωσε μεταξύ άλλων: «Ξεκινήσαμε το δεύτερο ημίχρονο με 6 αβίαστα λάθη. Ο Κολοσσός μπήκε πολύ πιο δυνατά και πίστεψε ότι μπορεί να νικήσει. Στο τέλος ενώ είχαμε την επίθεση πατάγαμε γραμμές, έβγαινε η μπάλα έξω, χάναμε σουτ, με αποτέλεσμα να ηττηθούμε. Είμαστε υποχρεωμένοι να κοιτάξουμε μπροστά και να διορθώσουμε τα λάθη που σήμερα μας κόστισαν»