Προμηθέας από… ατσάλι, λύγισε την ΑΕΚ και μπήκε με το δεξί στο Top16

Μετά από ματς διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ, σε έναν «εμφύλιο» με φοβερό σασπένς, ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μια τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ (80-79) σε ένα «καυτό» Δ. Τόφαλος και ξεκίνησε με το δεξί την περιπέτειά του στο Basketball Champions League. Οι Πατρινοί έδειξαν μέταλλο και καρδιά νικητή, ασυμβίβαστοι με την ιδέα της ήττας και έκαμψαν την αντίσταση της «Ένωσης», παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης των «πορτοκαλί» ήταν ο Anthony Cowan Jr. και ο Hunter Hale, οι οποίοι έβαλαν πολύ μεγάλα σουτ και ήταν οι στυλοβάτες της ανατροπής των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν μεγάλη ώθηση από τον κόσμο τους, που στο φινάλε έγινε ο έκτος παίκτης και βοήθησε τους «Αχαιούς» να φτάσουν στο ροζ φύλλο. Πλέον, ο Προμηθέας στρέφει την προσοχή του στον αγώνα του Σαββάτου στο Λαύριο, ενώ στην Ευρώπη ακολουθούν δύο διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια με Moύρθια και Χάποελ Χολόν.

Το παιχνίδι είχε πολλά σκαμπανεβάσματα και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό από το ξεκίνημά του, με την Α’ περίοδο να είναι πολύ ισορροπημένη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτυπήσουν μέσα στη ρακέτα, όμως η γρήγορη φθορά του Καραγιαννίδη με φάουλ ανάγκασε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να χρησιμοποιήσει χαμηλά σχήματα στη θέση «5», με την ΑΕΚ να βρίσκει πόντους μέσα στο καλάθι, με κύριους εκφραστές τον Τillman και τον Morgan. Στην Α’ περίοδο, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά, με τους Πατρινούς να διατηρούν βραχεία κεφαλή (20-18). Στην Β’ περίοδο, η άμυνα των φιλοξενούμενων κατάφερε να βραχυκυκλώσει τα ατού των Πατρινών, οι οποίοι μετά από ένα παρατεταμένο blackout, βρέθηκαν στο -10 (28-38, στο 17′), σε ένα σημείο που το παιχνίδι λίγο έλειψε να πάρει άσχημη τροπή για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, δύο μεγάλα σουτ των Reynolds και Hale, βοήθησαν τους γηπεδούχους να μείνουν κοντά στο σκορ στο ημίχρονο, το οποίο το ολοκλήρωσαν με τις μικρότερες δυνατές απώλειες (35-40).

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε ξανά πιο δυνατά και με επιθετικές πρωτοβουλίες των Hall και Knight, μπόρεσε και πάλι να ξεμακρύνει (42-51, στο 25′). Εκείνη τη στιγμή, ήταν η σειρά του Anthony Cowan Jr. να μπει στην εξίσωση και με 8 σερί δικούς του πόντους έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς (50-51, στο 27′). Μάλιστα, μέχρι το φινάλε του Α’ δεκαλέπτου, ο αρχηγός των «Αχαιών» και οι Reynolds και Χρυσικόπουλος έβαλαν νέα μεγάλα σουτ, με τον Προμηθέα να κλείνει με προβάδισμα την Γ’ περίοδο (62-58). Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με πολλές ανατροπές. Αν και οι «Προμηθείς» έφτασαν στο +7 (65-58, στο 31′), με τρίποντο του Χρυσικόπουλου, η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν καίρια, με τους «κιτρινόμαυρους» να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 4-13 και να παίρνουν το προβάδισμα εκ νέου (69-71, στο 36′). Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Coffey και ένα τρίποντο του Reynolds από τη γωνία, οι Πατρινοί πήραν και πάλι τα ηνία (74-73, στο 38′), ενώ ένα τρίποντο του Hale στο τελευταίο λεπτό, έφερε τους «πορτοκαλί» στο +3 (78-75, στο 39′). Το τελευταίο λεπτό του αγώνα είχε έντονο σασπένς και… χτυποκάρδι, ο Προμηθέας έβγαλε σπουδαίες άμυνες στο φινάλε και πολλά κρίθηκαν στη… ρουλέτα των βολών. Εκεί, αν και οι «Προμηθείς» έχασαν δύο βολές με Cowan και Hale, αυτό εν τέλει δεν τους κόστισε, με το τελικό 80-79 σφράγιζε τις προσπάθειες των δύο μονομάχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε τα εξής: «Δείξαμε χαρακτήρα, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, με καλό προπονητή και ρόστερ με ποιότητα. Τα καταφέραμε και γι’ αυτό θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου και όλο το staff. Είναι ένας πολύ δύσκολος όμιλος, που κάθε παιχνίδι μετράει, εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».