ESAKE BCL

Πρώτη ήττα στο Top16, πάλεψε για το μεγάλο come back

Το εμπόδιο της Μούρθια ήταν εκ προοιμίου πάρα πολύ δύσκολο για τον Προμηθέα και αυτό αποδείχθηκε και στην πράξη, με την ισπανική ομάδα να φτάνει στη νίκη (90-81), η οποία ήταν η δεύτερη σε ισάριθμα ματς στο Top16 του Basketball Champions League. Αυτό που κρατούν οι «Προμηθείς» ήταν η συγκλονιστική προσπάθεια της τελευταίας περιόδου και η μείωση της διαφοράς, που μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στην «οικονομία» του ομίλου. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε από την αρχή νωθρά στο παιχνίδι και καθ’ όλη τη διάρκεια ήταν αναγκασμένη να κυνηγάει μεγάλες διαφορές, οι οποίες αδύνατο να καλυφθούν. Οι Ίβηρες έπαιξαν εξαιρετικά στο transition και έτρεξαν το γήπεδο με επιτυχία, εγκλώβισαν τα επιθετικά ατού των «Αχαιών» και με κορυφαίους τους Ένις και Τοντόροβιτς έφτασαν στο ροζ φύλλο. Από πλευράς Προμηθέα, ο Χέιλ ήταν πάρα πολύ καλός, ειδικά στην τελευταία περίοδο, όμως η εξαιρετική απόδοση του Αμερικάνου δεν έφτανε για να έρθει το διπλό. Πλέον, οι «πορτοκαλί» έχουν υποχωρήσει στο 1-1, ισόβαθμοι με την Χάποελ Χολόν, την οποία αντιμετωπίζουν την επόμενη εβδομάδα στην Ουγγαρία, σε μια αναμέτρηση που μπορεί να κρίνει πάρα πολλά στη μάχη για την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την πατρινή ομάδα, η οποία αιφνιδιάστηκε πλήρως από το απίστευτα γρήγορο μπάσκετ της Μούρθια, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ένις προηγήθηκε γρήγορα με 15-4, δημιουργώντας συνθήκες διψήφιων διαφορών από πολύ νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς και να κοντρολάρουν και με την είσοδο της second unit τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα το Α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-18. Στο ξεκίνημα της Β’ περιόδου, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλησίασε περισσότερο από ποτέ (26-22, στο 12′), χάρη σε καλάθι του Στίβενς, όμως από εκεί και πέρα, η ισπανική ομάδα έφερε ξανά το παιχνίδι στα μέτρα της. Στην εξίσωση προστέθηκε ο Τοντόροβιτς, με τον Μαυροβούνιο ψηλό να δίνει και αυτός πολλές λύσεις με το inside game του, ενώ η επίθεση των «Αχαιών» δεν λειτουργούσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σίτο Αλόνσο να πάει στην ανάπαυλα στο +12 (46-34).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας συνέχισε να έχει τρομακτικά επιθετικά προβλήματα, μπλοκάροντας από την πολύ καλή άμυνα των Ισπανών, οι οποίοι κατόρθωσαν να παγιώσουν την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων, με την Γ’ περίοδο να τελειώνει με τη Μούρθια στο +19 (65-46). Η τελευταία περίοδος έκρυβε περισσότερες συγκινήσεις από ότι περίμενε κανείς, αφού η αντίδραση των «πορτοκαλί» ήταν εκπληκτική, με τον Χάντερ Χέιλ να κάνει πράγματα και θαύματα, κυνηγώντας τα… απίθανα για τους φιλοξενούμενους. Αν και στο 37ο λεπτό, οι Πατρινοί βρίσκονταν στο -18 (83-65), ένα προσωπικό «κρεσέντο» του Αμερικάνου έστειλε τη διαφορά στους 8 (83-75, 1’40”), παγώνοντας ξαφνικά το κοινό της Μούρθια και δίνοντας ελπίδες στους «Προμηθείς». Σε εκείνο το σημείο, ένα γκολ- φάουλ του Τοντόροβιτς έκοψε κάπως τα «φτερά» του Προμηθέα (86-75), όμως ακολούθησαν δύο τρίποντα του Κάουαν, που πήρε και αυτός τη σκυτάλη και μείωσε στους 7 (88-81, 45” πριν το τέλος). Η άμμος στην… κλεψύδρα του χρόνου είχε αδειάσει για την ανατροπή, ωστόσο το γεγονός πως οι «Προμηθείς» τελικά ηττήθηκαν με μονοψήφια διαφορά (90-81), αφήνει χαραμάδα αισιοδοξίας για τη συνέχεια, αφού οι διαφορές θα παίξουν τον ρόλο τους σε ενδεχόμενες ισοβαθμίες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81

Μετά το φινάλε του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε:

Συγχαρητήρια στη Μούρθια για τη νίκη. Ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ καλά, σκοράροντας εύκολους πόντους και τρίποντα. Ήταν δύσκολο για εμάς να ανακάμψουμε, διότι κάναμε πολλά λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Δεν ήταν εύκολο, η Μούρθια είναι ομάδα υψηλού επιπέδου. Αντιδράσαμε στην τελευταία περίοδο, παίξαμε καλύτερα στην επίθεση και γι’ αυτό το λόγο κλείσαμε καλύτερα το ματς. Πρέπει να παλέψουμε την επόμενη εβδομάδα απέναντι στη Χάποελ Χολόν.