Σημαντική νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας επί του συμπολίτη Απόλλωνα

Αν και παρουσιάστηκε «λαβωμένος», παίζοντας χωρίς δύο από τους ποιοτικότερους παίκτες του, τους Young και Simpson, ο Προμηθέας Πάτρας ήταν σοβαρός και αποφασιστικός απέναντι στον Απόλλωνα, με αποτέλεσμα να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη (80-71). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, με εφαλτήριο την εξαιρετική της άμυνα, επέβαλε τον ρυθμό της και είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, φτάνοντας στο τρίτο της ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα. Με αυτή τη νίκη, οι «πορτοκαλί» αναρριχήθηκαν στη βαθμολογία και το ρεκόρ τους έφτασε στο 3-4, με το ηθικό των «Αχαιών» να αναπτερώνεται εν όψει της κρίσιμης μάχης με την Paris την Τετάρτη. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο George Conditt, ο οποίος σημείωσε double double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Μουράτος πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Προμηθέα, σκοράροντας καθοριστικά καλάθια στην Δ’ περίοδο. Από πλευράς φιλοξενούμενων, Griffin και Καράμπελας ήταν οι κορυφαίοι στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Προμηθέας βράβευσε τον νεαρό αθλητή της Ακαδημίας της, Νικόλα Κουστουμπάρδη, ο οποίος εκπροσώπησε την χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής 2022, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, αιφνιδιάζοντας τον Προμηθέα και προηγήθηκαν γρήγορα με σκορ 0-6. Με την πάροδο του χρόνου, οι «Προμηθείς» άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους και να βγάζουν αυτοματισμούς και όμορφες συνεργασίες μέσα στο ζωγραφιστό, με αποδέκτη κυρίως τον Conditt, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν στο σκορ λίγο πριν το φινάλε της Α’ περιόδου, η οποία τελικά ολοκληρώθηκε ισόπαλη (22-22). Στη Β’ περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε πολύ. Ο Απόλλωνας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Griffin πήρε ξανά ένα μικρό προβάδισμα (30-34, στο 16′), όμως η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με ένα σερί 11-1 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 6 πόντους (41-35, στο 19′), για να πάνε τελικά στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 41-38.

Η Γ’ περίοδος ήταν πιο καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έπαιξε καταπληκτική άμυνα, εγκλωβίζοντας όλα τα «ατού» του επιθετικού παιχνιδιού των φιλοξενούμενων, τους περιόρισε στη φτωχή συγκομιδή των 6 πόντων σε ένα δεκάλεπτο και ταυτόχρονα, με πολύ καλές επιλογές και πλουραλισμό επιθετικά, κατόρθωσε να φτάσει στο +21 (64-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και επιχείρησαν την τελική τους αντεπίθεση. Πρώτα με τα τρίποντα του Μαστρογιαννόπουλου και έπειτα με τον Καράμπελα να παίρνει τη σκυτάλη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ως το -8 (67-59, στο 36′). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, εμφανίστηκε ο Βασίλης Μουράτος, ο οποίος με δύο πολύ σημαντικά τρίποντα, έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους, κόβοντας παράλληλα τα «φτερά» του Απόλλωνα (73-62, στο 38′). Παρά την προσπάθεια της ομάδας του Νίκου Βετούλα για την ανατροπή, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση (80-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 41-38, 64-43, 80-71

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ήταν ένα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες και για τις δύο ομάδες, εξαιτίας των ελλείψεων και των τραυματισμών. Παρουσιαστήκαμε προσηλωμένοι στην άμυνα και πήραμε μια σημαντική νίκη. Ειδικά στο Γ’ δεκάλεπτο, η άμυνά μας έπαιξε καταλυτικό ρόλο, για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα. Η αμυντική συνέπεια είναι το ζητούμενο για εμάς, από τη στιγμή που παίζουμε σε δύο διοργανώσεις».