Σπουδαίο Β’ ημίχρονο, ατσάλινη άμυνα και… 1-0!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τα Play Off της Basket League για τον Προμηθέα Πάτρας, αφού η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε του Άρη με 79-60 και έκανε το 1-0 στη σειρά με τους Θεσσαλονικείς, κρατώντας αλώβητη την έδρα τους. Οι Πατρινοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα πάνω στους χειριστές του Άρη, κράτησαν πολύ χαμηλά κομβικούς παίκτες όπως ο Τολιόπουλος, ο Σταρκ και ο Χάρελ και με επιθετική πολυφωνία, κυρίως στο Β’ ημίχρονο, κατόρθωσαν να φτάσουν σε ένα άνετο ροζ φύλλο. Πολύ καλό παιχνίδι για τον Προμηθέα έκανε ο Χάμιλτον, που ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσαν Ετσενίκε και Ρέινολντς. Κομβικός για την εξέλιξη του ματς ήταν και ο Κάουαν, ο οποίος μοίρασε 7 ασίστ, καθώς και ο Μπαζίνας με την πολύ καλή του άμυνα. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη την προσεχή Δευτέρα, με τους ”πορτοκαλί” να θέλουν να κάνουν το 2-0, ώστε να τελειώσουν τη σειρά και να προκριθούν στην τετράδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Προμηθέα, που με πολύ καλό μπάσκετ στα πρώτα λεπτά και πρωταγωνιστές τους Χέιλ και Χάμιλτον, που έβαλαν τα μακρινά σουτ, αλλά και τον Μπαζίνα που έβγαλε απανωτές καλές άμυνες, πολύ γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στους 13 (18-5, στο 7′). Οι ”κίτρινοι” απάντησαν στο φινάλε του Α’ δεκαλέπτου και με ένα σερί 0-9 μείωσαν στους 4 (18-14), όμως οι γηπεδούχοι με καθαρό μυαλό και καλές επιλογές στην επίθεση, αποκατέστησαν μέρος της διαφοράς (25-16). Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον Άρη, ο οποίος έβγαλε αντίδραση και είχε το καλύτερό του διάστημα στο ματς, από το 15ο λεπτό μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Μετά το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ετσενίκε, που έστειλε τον Προμηθέα στο +11 (31-20, στο 15′), οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη απάντησαν και με κορυφαίο τον Γκάλινατ έφεραν το ματς στα ίσια (32-32, στο 19′). Τελικά, με ένα εντυπωσιακό alley oop των Κάουαν και Ετσενίκε, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους ”Αχαιούς” στο +2 (37-35).

Στην επανάληψη, η άμυνα του Προμηθέα βελτιώθηκε κατακόρυφα και άμεσα η διαφορά ξέφυγε και πάλι για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που με την πάροδο του χρόνου έβαζε τα θεμέλια για την επικράτηση. Οι γηπεδούχοι παγίωσαν την διαφορά μεταξύ 7-10 πόντων σε όλη την Γ’ περίοδο, ενώ ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου έφερε ξανά τους Πατρινούς σε διψήφια διαφορά (54-43, στο 28′), με το δεκάλεπτο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 55-46. Στην τελευταία περίοδο, οι ”Προμηθείς” είδαν έναν παίκτη με μικρή συνδρομή επιθετικά ως εκείνη τη στιγμή, τον Κάμερον Ρέινολντς, να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και να ανεβάζει τη διαφορά από τους 8 στους 14 (61-47, στο 32′), με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα, ενώ λίγο αργότερα Χέιλ και Κάουαν εκτόξευσαν την απόσταση στους 18 (67-49, στο 35′). Από εκεί και έπειτα, για τον Άρη το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία, αφού οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Το τελικό 79-60 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους Πατρινούς να κάνουν το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60

Μετά τη λήξη, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: “Είμαστε χαρούμενοι για το 1-0. Παίζαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και τα Play Off, ξέρουμε ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τη regular season. Δυσκολευτήκαμε αρκετά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αφού παρότι μπήκαμε πολύ δυνατά, κάποια άστοχα σουτ και η καλή άμυνα του Άρη, μας έβγαλαν εκτός ρυθμού. Στη συνέχεια βελτιώθηκαμε αρκετά και στο δευτερο ημίχρονο φτάσαμε στη νίκη. Είναι απλά το 1-0, πάμε στη Θεσσαλονίκη για ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι”.