Σπουδαίος Προμηθέας, υπέταξε και την ΑΕΚ στο κατάμεστο Δ. Τόφαλος

Σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ, με σκορ, θέαμα και τον κόσμο να δίνει τον παλμό σε ένα κατάμεστο γήπεδο, ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μια τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ (100-95), κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την τετράδα. Οι Πατρινοί έπαιξαν κατά διαστήματα σπουδαίο μπάσκετ, ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση και με τον Hale να βρίσκεται σε καταπληκτική μέρα, έφτασαν σε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο, κόντρα σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, που πάλεψε μέχρι τέλους για να γυρίσει το ματς, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Αυτή η νίκη φέρνει τους «πορτοκαλί» μόνους στην 3η θέση, με ρεκόρ 7-2, ενώ η «Ένωση» υποχώρησε στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας πια ρεκόρ 4-5. Επόμενη υποχρέωση για τους «Αχαιούς», το επόμενο Σάββατο στη Ρόδο, με αντίπαλο τον Κολοσσό.

Ο Προμηθέας μπήκε εξ αρχής δυνατά στο ματς, έχοντας σαν σημείο αναφοράς τον Echenique μέσα στο ζωγραφιστό, με τον Κολομβιανό center να βάζει τους ψηλούς της ΑΕΚ… μέσα στο καλάθι και να βοηθάει την ομάδα του με το ξεκίνημα του αγώνα να πάρει τα ηνία στο ματς. Με τον Hunter Hale να προστίθεται και αυτός στην εξίσωση, οι «Προμηθείς» έκλεισαν την Α’ περίοδο στο +8 (26-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Hale συνέχισε να τα πηγαίνει εξαιρετικά, οι «Αχαιοί» έβρισκαν τρόπους να περιορίζουν τη δράση του Kabengele και κάπως έτσι η διαφορά άρχισε να παγιώνεται σε διψήφιες τιμές. Με επιμέρους σκορ 33-22 στο Β’ δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον Προμηθέα στο +19 (59-40).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλύτερα από την ομάδα του Γιοάν Πλάθα και μάλιστα με τρίποντο και φάουλ του Hale ανέβασαν για πρώτη φορά στους 23 (70-47, στο 25′). Στο σημείο εκείνο, η ΑΕΚ αφυπνίστηκε και προσπάθησε να αλλάξει το μομέντουμ, κάτι που εν μέρει κατόρθωσε. Με πρωταγωνιστές τους Randle και McRae, οι «κιτρινόμαυροι» άλλαξαν το σκηνικό του παιχνιδιού, έβαλαν μεγάλα σουτ και παράλληλα μπλόκαραν εντελώς τους «πορτοκαλί», με τη διαφορά να πέφτει αρκετά (72-60). Στην τελευταία περίοδο, το ματς πήρε…. φωτιά και διεξήχθη ένα μεγάλο ντέρμπι, αφού η ΑΕΚ επιχείρησε να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης και με πρωταγωνιστές τους δύο Αμερικάνους, έφτασε ως το -6 (83-77′). Εκεί, ο Προμηθέας αντέδρασε και έβαλε πολλά μεγάλα σουτ, με τον Cowan Jr. σε ρόλο «μαέστρου» και τους Hale, Coffey και Reynolds να βάζουν μεγάλα σουτ (94-84, στο 38′). Η ΑΕΚ πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της να φέρει τούμπα το ματς, όμως το τελικό 100-95 σφράγισε την 7η φετινή νίκη του Προμηθέα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 59-40, 72-60, 100-95

Μετά το ματς ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε τα εξής: “Πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη. Ίσως τη μεγαλύτερη ως τώρα στη χρονιά και οι λόγοι είναι πολλοί. Παίζαμε εναντίον μιας πολύ ποιοτικής ομάδας, με εξαιρετικούς παίκτες και προπονητή, η οποία μάλιστα είχε και αρκετό κόσμο στο πλευρό της, ενώ από την άλλη εμείς προερχόμασταν από δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια και κουραστικά ταξίδια. Διαχειριστήκαμε πολύ καλά το παιχνίδι από την αρχή μέχρι τό τέλος και αξίζαμε τη νίκη, παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ”.