Του στοίχισαν η κακή άμυνα και η αγωνιστική απραξία, ήττα στην Πυλαία

Την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Basket League γνώρισε ο Προμηθέας στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ (97-92), μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι από πλευράς θεάματος. Οι Πατρινοί εμφάνισαν στο παρκέ δύο διαφορετικά πρόσωπα, καθώς από τη μία ήταν απολαυστική η απόδοσή τους στην επίθεση, από την άλλη όμως δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσουν την ευστοχία του «δικεφάλου» και μοιραία έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Mε αυτή τη νίκη οι Θεσσαλονικείς σκαρφάλωσαν στο 4-2, κάνοντας ακόμα ένα βαθμολογικό άλμα, ενώ οι «Προμηθείς» υποχώρησαν στο 2-2. Riley και Franke έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα των «πορτοκαλί», οι οποίοι είχαν σαν αντίβαρο τους Kulboka και Young, που βρέθηκαν σε καλό επιθετικό απόγευμα, δεν στάθηκαν όμως αρκετοί για να έρθει το πολυπόθητο “διπλό”.

Στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους ο Προμηθέας έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ. Με τον Τανούλη να κάνει «θραύση» μέσα στο ζωγραφιστό και τον Kulboka να εκτελεί από μακριά, οι «Αχαιοί» πήραν τα ηνία στην Α’ περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 7 πόντους (23-30). Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν τροπή, καθώς ο ΠΑΟΚ βελτίωσε αρκετά την άμυνά του και κατόρθωσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, περνώντας μπροστά στο σκορ (41-39, στο 18′). Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Προμηθέας κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (46-47).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές διακυμάνσεις, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη. Λίγο πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα με +4 (63-59), όμως σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 4-11, κάνοντας ένα ιδανικό «φίνις» στο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα (67-70). Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, επήλθε μια παρατεταμένη καθίζηση για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βάλουν γερά θεμέλια για τη νίκη. Με την τριπλέτα των Riley, Franke και Hands να ηγείται για τον ΠΑΟΚ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατόρθωσε να φτάσει σε διψήφια διαφορά (89-78, στο 38′). Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Προμηθέας έδειξε κάπως να συνέρχεται, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζέψει τη διαφορά και να ηττηθεί τελικά με σκορ 97-92.

Πλέον, το ενδιαφέρον για τον Προμηθέα στρέφεται στον αγώνα της Τετάρτης στην Πολώνια με αντίπαλο την Slask Wroclaw, ενώ την επόμενη Κυριακή θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στο «Δ. Τόφαλος», σε έναν πολύ σπουδαίο αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς ανέφερε μεταξύ άλλων: «Άμα δέχεσαι 97 πόντους σε αυτό το γήπεδο, με τέτοια ατμόσφαιρα, δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά. Δικαιολογίες μπορούμε να βρούμε πολλές, όμως οι δικαιολογίες δεν κάνουν καλό. Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι της Τετάρτης και θα συγκεντρωθούμε σε αυτό».