Του στοίχισαν οι απουσίες και η αστοχία

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, όπου καθήλωσε όσους το παρακολούθησαν στο Δ. Τόφαλος, ο Προμηθέας Πάτρας λύγισε στην παράταση μετά από υπερπροσπάθεια και γνώρισε την ήττα από την Ντιζόν (68-71, 63-63 κ.α). Οι Πατρινοί κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τους Γάλλους χωρίς τους δύο πρώτους σκόρερ τους, καθώς στην απουσία του Hale προστέθηκε και το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, με τον Cowan Jr να μένει εκτός και την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να αναγκάζεται να παλέψει αποδεκατισμένη. Παρόλα αυτά, οι «Αχαιοί» πρόβαλλαν σθεναρή αντίσταση, έφτασαν κοντά στη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως η αστοχία τους και η κούραση ήταν παράγοντες που έπαιξαν σημαντικό ρόλο και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στη νίκη. Ο Εchenique ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, αλλά είχε την ατυχία να φορτωθεί νωρίς με φάουλ και να αφοπλιστεί στα τελευταία λεπτά του ματς. Oι «Προμηθείς» πλέον βρίσκονται στην 3η θέση με ρεκόρ 2-3 και την τελευταία αγωνιστική θέλουν νίκη επί της Οπάβα και ήττα της Ρίτας από τη Ντιζόν, ώστε να καταταγούν 2οι και να έχουν το πλεονέκτημα έδρας στα Play In.

Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολο για τους «πορτοκαλί», οι οποίοι λόγω των κομβικών απουσιών τους αναγκάστηκαν να αλλάξουν την αγωνιστική τους φιλοσοφία και να πάνε σε σετ παιχνίδι, με το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά. Η Α’ περίοδος ήταν πολύ «φτωχή» από πλευράς σκορ και οι Προμηθείς μπόρεσαν να την κλείσουν προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (13-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και μπήκαν εξ αρχής αποφασισμένοι να ελέγξουν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα επιμέρους 9-2 και να προηγηθούν για πρώτη φορά με +5 (15-20, στο 13′). Το αντίδοτο των γηπεδούχων ήταν ο Echenique, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά και έβαλε τους Γάλλους μέσα στα… καλάθια, κρατώντας τον Προμηθέα ζωντανό, σε σημεία που η Ντιζόν κυριαρχούσε, με το Α’ ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 29-33.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έτρεξαν ένα επιμέρους 6-0, με τρίποντο του Reynolds και γκολ-φάουλ του Frazier, για να πάρουν ξανά τα ηνία στο σκορ (35-33, στο 21′). Το ματς εξελίχθηκε σε ένα… μπρα ντε φερ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και όποτε κάποια ομάδα προσπαθούσε να ξεμακρύνει, ο αντίπαλος είχε άμεση απάντηση. Κάπως έτσι, στο φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου, οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στο ισόπαλο 48-48, αφήνοντας ορθάνοιχτους λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο. Εκεί, η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε, με τις άμυνες να έχουν κυρίαρχο ρόλο, τις επιθέσεις να αγκομαχούν και το παιχνίδι να μην βγάζει νικητή. Αν και οι Γάλλοι έφτασαν μια ανάσα από το να καθαρίσουν, με τρίποντο του Hrovat ένα λεπτό πριν το τέλος (60-63), ο Reynolds ήρθε ως… από μηχανής θεός και με ένα τρίποντο – προσευχή πάνω σε άμυνα έφεραν το ματς στα ίσια (63-63), σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους, αφού ο Stephens έχασε δύο βολές 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «Προμηθείς» ξέμειναν από επιθετικές λύσεις, ενώ σκόραραν μόνο με βολές μόλις 5 πόντους. Παρά την τρομερή προσπάθεια στην άμυνα, οι Γάλλοι έβαλαν μεγάλα σουτ και με πρωταγωνιστή τον Covar έφτασαν στην νίκη, αφού το σουτ του Reynolds με το σκορ στο 68-71 δεν βρήκε στόχο και οι «Αχαιοί» δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ στο τέλος, με την Ντιζόν να σπάει με αυτό τον τρόπο το αήττητο του Προμηθέα στο Δ. Τόφαλος σε Ελλάδα και Ευρώπη φέτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 ΠΑΡ. 68-71

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: «Συγχαρητήρια στην Ντιζόν για τη νίκη. Ήταν ένα νευρικό παιχνίδι, η άμυνα είναι αυτή που έκρινε τον νικητή. Εμείς δώσαμε ό,τι είχαμε, ειδικά στην άμυνα, όμως χάσαμε σημαντικά τρίποντα και ριμπάουντ και αυτό μας κόστισε τη νίκη. Συνεχίζουμε ενωμένοι και εμπιστευόμαστε τους παίκτες μας και μόνο έτσι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον.»