Τρίτη σερί νίκη για τον Προμηθέα

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Βasket League, κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Λαυρίου (74-71), έστω κι αν το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ στο φινάλε. Οι «Προμηθείς» είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κυριάρχησαν στους περισσότερους τομείς έναντι των φιλοξενούμενων, ωστόσο στην τελευταία περίοδο είδαν το Λαύριο να επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο. Αυτή ήταν η 6η νίκη σε 12 αναμετρήσεις για τους Πατρινούς, που ετοιμάζονται για δύο εκτός έδρας αποστολές, αρχικά στα Κανάρια για το EuroCup την Τετάρτη και έπειτα στη Νίκαια για το πρωτάθλημα το Σάββατο. Kulboka, Μουράτος και Conditt ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν για τους «πορτοκαλί», ο Flagg ήταν από την άλλη ο κορυφαίος του Λαυρίου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Προμηθέα να μπαίνει εξ αρχής με διάθεση να κυριαρχήσει από νωρίς και με πολύ καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου πραγματοποίησε μια σχεδόν άριστη πρώτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε με προβάδισμα 9 πόντων (26-17). Στο Β’ δεκάλεπτο, το Λαύριο προσπάθησε να ανακάμψει και με κορυφαίο τον Flagg έκανε μια μίνι – αντεπίθεση (28-26, στο 14′). Από εκεί και έπειτα, όμως, οι «Αχαιοί» ανέβασαν και πάλι κατακόρυφα την απόδοσή τους, έχοντας τον Μουράτο σε πολλά…κέφια, δέχτηκαν μόλις 3 πόντους μέχρι την ανάπαυλα και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (41-29).

Στην επανάληψη, οι «Προμηθείς» εμφανίστηκαν και πάλι αρκετά συγκεντρωμένοι στο παρκέ, καταφέρνοντας να στείλουν την διαφορά ακόμα και στο +16 (53-37, στο 26′), σε ένα σημείο που ο Simpson ανέλαβε τη σκυτάλη επιθετικά. Παρ’ όλα αυτά, οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τις δικές τους εκλάμψεις και δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, με το Γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 59-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την μεγάλη ανατροπή. Εκμεταλλευόμενοι και τις κακές επιλογές στην επίθεση του Προμηθέα, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη επέστρεψαν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στον πόντο 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (72-71). Σε εκείνο το σημείο, ο Thomasson ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και με 2/2 εύστοχες έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του (74-71, 5” πριν τη λήξη). Mε «προίκα» το +3 υπέρ του, ο Προμηθέας κλήθηκε να παίξει άμυνα για να κρατήσει το προβάδισμα στον υπολειπόμενο χρόνο. Ο Cole σούταρε υπό πίεση για τρεις, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο, ενώ αμέσως μετά, ο Kulboka σταμάτησε στα ίσια τον Flagg, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους «Αχαιούς», οι οποίοι πήραν την ουσία από το παιχνίδι, έστω κι αν στο φινάλε …καρδιοχτύπησαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Σήμερα έπρεπε να κερδίσουμε πάση θυσία. Υπήρχαν σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι μας και αρκετά αρνητικά, στα οποία πρέπει να εστιάσουμε για να μας γίνουν μάθημα στο μέλλον. Το θετικό είναι πως κερδίσαμε, παρά το γεγονός πως είχαμε πολλά συνεχόμενα παιχνίδια. Θέλουμε να βελτιωθούμε και να βρούμε σταθερότητα, ώστε να τα πάμε καλύτερα στη συνέχεια».