ESAKE BCL

Τρομερό ποδαρικό στο 2024, με «break» μέσα στη Λε Μαν

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα και με τον Χάντερ Χέιλ να είναι σε φανταστική κατάσταση, ο Προμηθέας Πάτρας ”άλωσε” την έδρα της Λε Μαν (68-78) και έκανε το πολυπόθητο «break» στη σειρά των Play In, κάνοντας το 1-0 επί των Γάλλων. Οι «Αχαιοί» εμφανίστηκαν σοβαροί, απόλυτα προσηλωμένοι και διαβασμένοι, απέναντι στο μπάσκετ που προσπάθησαν να αντιπαραβάλλουν οι γηπεδούχοι και με τρομερή άμυνα, κατόρθωσαν να εγκλωβίσουν τα ατού της Λε Μαν. Παρά την πίεση που δέχτηκαν στο φινάλε της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και γυρίζουν στη βάση τους με ένα διπλό – ατόφιο χρυσάφι, που τους δίνει πλεονέκτημα για την πρόκριση στο Top 16. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο Δ. Τόφαλος, εκεί όπου οι ”Προμηθείς” θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα και να τελειώσουν τη σειρά μπροστά στον κόσμο τους. Πριν την μεγάλη ρεβάνς πάντως, οι «πορτοκαλί» θα στρέψουν την προσοχή τους στο παιχνίδι του Σαββάτου κόντρα στην Καρδίτσα για την Basket League.

To παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, οι οποίοι εμφανίστηκαν νωθροί στα πρώτα 3 λεπτά και η Λε Μαν προηγήθηκε με 7-0, με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Γρήγορα όμως, η επιθετική αφύπνιση του Κάουαν και τα περιφερειακά σουτ του Ρέινολντς, άλλαξαν την ροή του αγώνα και η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα πριν το πρώτο time out της βραδιάς (12-14, στο 7′). Στη συνέχεια, στο παρκέ πέρασε και ο Χέιλ, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ και ηγήθηκε για τους Πατρινούς, οι οποίοι έκλεισαν το Α’ δεκάλεπτο στο +7 (14-21). Ο Προμηθέας ξεκίνησε το Β’ δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο, με την άμυνά του να παίρνει άριστα και την επίθεση να λειτουργεί… ρολόι. Ο Χέιλ συνέχισε να βάζει μεγάλα μακρινά σουτ, ο Ετσενίκε προστέθηκε στην εξίσωση και με γκολ – φάουλ του Κολομβιανού, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +16 (19-35, στο 15′). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια πρόσκαιρη αντίδραση και βελτιώνοντας κυρίως την άμυνά τους, μπόρεσαν να συμμαζέψουν κάπως την διαφορά, με το ημίχρονο να τελειώνει με τον Προμηθέα στο +9 (30-39).

Στην επανάληψη, οι «πορτοκαλί» μπήκαν αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν και να βάλουν θεμέλια για τη νίκη και το κατάφεραν. Με τον Κάουαν και τον Χέιλ να παίρνουν από το… χεράκι την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η διαφορά έφτασε αρχικά στους 16 (39-55, στο 26′), ενώ λίγο αργότερα με δύο καλάθια του Τζαμάλ Τζόουνς και ένα φοβερό τρίποντο του Χάντερ Χέιλ, οι «Προμηθείς» έφτασαν στο +22 (40-62, στο 28′), για να κλείσουν τελικά τη Γ’ περίοδο στο +17 (45-62), έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Στην τελευταία περίοδο, η ελληνική ομάδα έχασε για λίγο την συγκέντρωσή της, με αποτέλεσμα το υπέρ της +20 (47-67), να μετατρέπεται σε +8 (59-67, στο 36′), με ένα επιμέρους σκορ 12-0 των γηπεδούχων. Μάλιστα, λίγο αργότερα η Λε Μαν πλησίασε στο καλάθι και έκανε το ματς θρίλερ, με τρίποντο του Λιούις από την γωνία (68-70, 50” πριν το τέλος). Σε εκείνο το σημείο όμως, μίλησε η… καρδιά και το ψυχρό αίμα του Χάντερ Χέιλ, ο οποίος με τρίποντο από την κορυφή αποκατέστησε την τάξη και καθάρισε το ματς για τον Προμηθέα (68-73, 30” πριν το τέλος). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να διορθώσουν τα κακώς κείμενα και η πατρινή ομάδα αύξησε τη διαφορά (68-78) και έκανε το σπουδαίο «break», ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Λε Μαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 30-39, 45-62, 68-78

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τη νίκη και την εμφάνιση. Παρά το γεγονός πως είχαμε πολύ λίγο χρόνο να προετοιμαστούμε για ένα τόσο κρίσιμο ματς, ανταποκριθήκαμε πάρα πολύ καλά. Αμυντικά, μπορέσαμε να περιορίσουμε τους ταλαντούχους και ποιοτικούς παίκτες που διαθέτει η Λε Μαν, ενώ και επιθετικά τα πήγαμε καλά, με εξαίρεση το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, που δεχτήκαμε πίεση. Όπως είπε και ο Χέιλ όμως, μείναμε ενωμένοι μέχρι το τέλος και με ένα δικό του μεγάλο σουτ καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη».