ESAKE BCL

Βήμα πρόκρισης με τρομερό Β’ ημίχρονο για τον Προμηθέα

Ένα πολύ αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στις οχτώ καλύτερες ομάδες του Basketball Champions League πραγματοποίησε ο Προμηθέας Πάτρας, μετά τη μεγάλη νίκη του στην Ουγγαρία επί της Χάποελ Χολόν (65-74). Οι Πατρινοί τα πήγαν περίφημα, κυρίως στο Β’ μέρος, είχαν σε πολύ καλή μέρα οργανωτικά και εκτελεστικά τον Κάουαν, ενώ ο Χέιλ με «μυθική» εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτός που… σκότωσε τη Χάποελ και έβαλε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του σε μια μεγάλη νίκη για τους «Προμηθείς». MVP του αγώνα ήταν ο Ντεσόν Στίβενς, ο οποίος δέσποζε στην μάχη των «αιθέρων», ενώ ο Χάιμε Ετσενίκε έκανε το πρώτο πολύ καλό του ματς μετά τον τραυματισμό του και δείχνει πως σταδιακά επανέρχεται στα στάνταρ του, έπειτα από την περιπέτεια που πέρασε. Οι «Αχαιοί» πηγαίνουν στη διακοπή των ευρωπαϊκών διοργανώσεων με ρεκόρ 2-1 στο Top16 και πλέον η υπόθεση – πρόκριση βρίσκεται αποκλειστικά στα δικά τους χέρια. Επόμενη υποχρέωση για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, το ντέρμπι της Πάτρας με αντίπαλο τον Απόλλωνα το προσεχές Σάββατο στην Περιβόλα.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν πολύ κακό από πλευράς θεάματος, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε αλλεπάλληλα λάθη και σε άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν. Με κορυφαίο τον Ντόουσον, που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Προμηθέα, οι Ισραηλινοί είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ δεκαλέπτου τα ηνία στο σκορ, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, με τους «πορτοκαλί» να στηρίζονται στον Στίβενς, που έδωσε πολλές λύσεις μέσα στη ρακέτα. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Χάποελ στο +4 (17-13). Στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή, αλλά αντιθέτως έγινε ακόμα χειρότερο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν με τίποτα να βρουν ρυθμό, επηρεασμένες βέβαια και από την «κρύα» ατμόσφαιρα, λόγω του άδειου γηπέδου. H Xάποελ προηγήθηκε με 7 πόντους, στο ξεκίνημα της Β’ περιόδου (20-13, στο 11′), όμως έκτοτε οι Πατρινοί έσφιξαν πάρα πολύ την άμυνά τους και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στις επιλογές τους στην επίθεση, θα μπορούσαν να πάνε στην ανάπαυλα με προβάδισμα. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να διατηρούν βραχεία κεφαλή (27-25).

Στην επανάληψη, οι «Προμηθείς» μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και τα κατάφεραν. Με τους Ρέινολντς και Κάουαν να κάνουν την αρχή και τον Ετσενίκε να γίνεται παράγοντας στο ματς από τα μέσα της Γ’ περιόδου και έπειτα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου γύρισε το ματς και προηγήθηκε με +7 (40-47, στο 27′), μετά από δύο σερί υπέροχα καλάθια του Κολομβιανού center. Η Χάποελ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων κατάφερνε να εγκλωβίσει τα μεγάλα της ατού (Χάρις, Κρόφορντ) και η Γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (45-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 8-0, χάρη στις επιθετικές εκλάμψεις των Χέιλ και Κάουαν (45-58, στο 32′), όμως η Χάποελ Χολόν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και αντεπιτέθηκε στο φινάλε, με σκοπό να «κλέψει» το ματς. Κρόφορντ και Άρτζι έβαλαν μεγάλα περιφερειακά σουτ, άνοιξαν την άμυνα του Προμηθέα και το παιχνίδι ξαφνικά έγινε και πάλι ντέρμπι (63-66, 1’45” πριν τη λήξη). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, η κλάση και το μέταλλο του Χάντερ Χέιλ έκαναν την διαφορά, με τον Αμερικάνο γκαρντ να πετυχαίνει ένα «τρελό» τρίποντο από τη γωνία και ένα ακόμα πιο δύσκολο floater πάνω σε άμυνα, στέλνοντας τους Ισραηλινούς στο καναβάτσο (63-71, στο 39′). Το τελικό 65-74 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με το +9 να δίνει και ένα εξαιρετικό «αβαντάζ» στους «Αχαιούς», εν όψει του αγώνα στην Πάτρα, σε ένα μήνα από σήμερα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε στη Συνέντευξη Τύπου: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για αυτή τη σπουδαία νίκη. Είχαμε στόχο να αμυνθούμε καλά πάνω στον Χάρις, που είναι παίκτης – κλειδί για τη Χάποελ και το κάναμε με επιτυχία, κυρίως χάρη στον Αντώνη Κόνιαρη, αλλά και από την υπόλοιπη ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πήγαμε καλά και στην επίθεση, βάλαμε μεγάλα και κρίσιμα σουτ και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.»