Βραδιά ρεκόρ και ιστορική πρεμιέρα με νίκη για τον Προμηθέα

Παίζοντας κατά διαστήματα καθηλωτικό μπάσκετ, ο Προμηθέας συνέτριψε την Opava (115-66) στην πρεμιέρα του Basketball Champions League και μπήκε με ονειρικό τρόπο στη διοργάνωση, σε μια βραδιά που θα μείνει στην ιστορία. Η πατρινή ομάδα έπαιξε για 40 λεπτά κυριαρχικό μπάσκετ, δεν άφησε σχεδόν ποτέ το πόδι από το γκάζι και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στην πρωταθλήτρια Τσεχίας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς. Οι «Προμηθείς» με τη νίκη αυτή κατέγραψαν τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους σε ευρωπαϊκό ματς και τη μεγαλύτερη συγκομιδή σε πόντους, ενώ ταυτόχρονα το +49 των «πορτοκαλί» αποτελεί την 3η πιο ευρεία νίκη στην ιστορία του θεσμού. Σε ακόμα ένα ματς, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέδειξε διάφορους πρωταγωνιστές, χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες και στο τέλος αποθεώθηκαν από το πατρινό φίλαθλο κοινό. Επόμενη υποχρέωση για τον Προμηθέα την προσεχή Δευτέρα, με αντίπαλο το Μαρούσι για τη Basket League.

Το ματς στο Δ. Τόφαλος τελείωσε… πριν καλά καλά αρχίσει, αφού ο Προμηθέας, όπως και στο ματς με την Καρδίτσα, μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση – νίκη και έδειξε αμέσως τις προθέσεις του. Με τον Reynolds να μπαίνει ιδιαίτερα ζεστός και τον Hale να τον ακολουθεί το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στην Α’ περίοδο, την οποία έκλεισε με προβάδισμα 17 πόντων (32-15), με την επίθεση να λειτουργεί άψογα και την άμυνα να μην επιτρέπει εύκολα καλάθια στους Τσέχους. Ακόμα καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στο Β’ δεκάλεπτο, εκεί όπου συνέχισαν με συνέπεια να βελτιώνουν τα ποσοστά τους και να παίζουν ακόμα καλύτερη άμυνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και να πάνε στην ανάπαυλα με «προίκα» το +38 (65-27).

Όπως ήταν απόλυτα φυσιολογικό, το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία. με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να δοκιμάζει διάφορα πράγματα στο παρκέ, χρησιμοποιώντας παράλληλα και όλα τα νεαρά παιδιά, τα οποία πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής. Παρά το γεγονός πως η ομάδα της Πάτρας χαλάρωσε αρκετά στην επανάληψη, αυτό δεν την εμπόδισε να σκοράρει συνολικά άλλους 50 πόντους μέχρι το φινάλε (25 σε κάθε περίοδο) και να φτάσει με υπερηχητικό τρόπο, στο τελικό 115-66 και να σφραγίσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια ονειρική πρεμιέρα, αποζημιώνοντας όσους βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν θέαμα πολύ υψηλού επιπέδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την εξαιρετική τους απόδοση στο σημερινό παιχνίδι. Παίξαμε πολύ καλά και ελέγξαμε απόλυτα τον ρυθμό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, κρατώντας τη συγκέντρωσή μας σε όλο το παιχνίδι. Αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος για να μπαίνεις σε μια διοργάνωση».