Υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου

Σε ένα κατάμεστο Δ. Τόφαλος, το παιχνίδι μεταξύ Προμηθέα και Ολυμπιακού είχε χαρακτήρα γιορτής, με τους «ερυθρόλευκους» να περνούν νικηφόρα από την Πάτρα (57-81), εκμεταλλευόμενοι κυρίως την αστοχία και τα αρκετά λάθη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Οι Πατρινοί πάλεψαν αρκετά μέχρι τα μέσα της Γ’ περιόδου και για αρκετά μεγάλα διαστήματα κοιτούσαν στα μάτια το… μεγαθήριο, όμως από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ περισσότερες λύσεις και ο κουρασμένος Προμηθέας υπέκυψε στην ανωτερότητα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Με αυτή την ήττα, οι «Προμηθείς» υποχώρησαν στο 9-8 στη Basket League και την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν τον συμπολίτη Απόλλωνα στην Περιβόλα, σε ένα πάρα πολύ κρίσιμο ματς. Προς το παρόν πάντως, το ενδιαφέρον στρέφεται στο Basketball Champions League και τον «τελικό» πρόκρισης με αντίπαλο Χάποελ Χολόν, την προσεχή Τρίτη στην Ουγγαρία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες νευρικές και άστοχες στα πρώτα λεπτά. Οι «πορτοκαλί» κατάφεραν να προηγηθούν με 6-5 στο ξεκίνημα, όμως αμέσως μετά ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 2-12 για τους Πειραιώτες, οι οποίοι με δύο διαδοχικά τρίποντα έφτασαν στο +9 (8-17, στο 8′), για να ολοκληρώσουν τελικά το Α’ δεκάλεπτο στο +10 (11-21). Στο ξεκίνημα του Β’ δεκαλέπτου, οι «Αχαιοί» εμφανίστηκαν διαφορετικοί στο παρκέ και με τα τρίποντα των Χέιλ και Πάπας, η διαφορά μειώθηκε άμεσα στους 3 (22-25, στο 15′), με τους Πατρινούς να βγάζουν πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο, στο τελευταίο κομμάτι του Α’ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους, έκλεψαν πολλές μπάλες και τις τελείωσαν στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να πάνε στην ανάπαυλα με υπέρ τους +11 (28-39).

Στην επανάληψη, οι Πατρινοί μπήκαν όπως και στο Β’ δεκάλεπτο, αποφασισμένοι να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Ρέινολντς, Χέιλ και Κάουαν άλλαξαν ταχύτητα στην επίθεση των γηπεδούχων και με ένα πολύ καλό τετράλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλησίασε ξανά σε απόσταση βολής (42-45, στο 25′). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με μπροστάρη τον Ουόκαπ και πολύτιμες βοήθειες από τον Κάνααν πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ, ολοκληρώνοντας στο +16 (45-61). Στην τελευταία περίοδο, με πολύτιμη συνεισφορά του Νάσου Μπαζίνα, ο οποίος έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση, οι «Προμηθείς» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και μείωσαν στους 13 (52-65, στο 35′), όμως από εκεί και έπειτα δεν υπήρχε άλλη… άμμος στην κλεψύδρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει εν τέλει με άνεση στο τελικό 57-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 28-39, 45-61, 57-81

Μετά τη λήξη του αγώνα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε:

“Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη, αλλά και στους παίκτες μας για την προσπάθειά τους. Είχαμε δύο αγώνες πολύ υψηλών απαιτήσεων μέσα σε λίγες μέρες, διαφορετικής φύσεως το καθένα και προσπαθήσαμε να ανταποκριθούμε. Για 25-26 λεπτά ήμασταν πολύ μαχητικοί, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχαμε δυνάμεις. Προχωράμε και στραφούμε την προσοχή μας στον αγώνα με την Χάποελ Χολόν.”